Kontrapost. Realizm utracony
15 maja 2011r. - 31 maja 2011r.
Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny

Zawarte w tej wystawie obrazy powstały z potrzeby przedstawienia świata i ukazania jego złożoności. W tytule odzwierciedla się tęsknota za malarstwem realistycznym, przedstawiającym. Ten realizm rozumiemy jednak jako interpretację świata, obrazowanie nie poprzez wtórne odwzorowanie, a poprzez indywidualną formę. Rzeczywistość ukazana w obrazach jest często narracyjna, spiętrza i nakłada się w niej czas i przestrzeń. Interesuje nas opowieść, wielowarstwowa i wielowątkowa. Obrazy powstają zarówno z obserwacji świata, jak i z przeczuć, wspomnień, snów, powidoków wydarzeń. Wydaje się, że takie podejście otwiera szansę dotarcia do tego, co leży głębiej, pod powierzchnią realnego przedstawienia. Zobaczenie świata w całości z jego czasowym i przestrzennym skomplikowaniem, przeczuciem tego co nieuchwytne i nienazwane, można być może wyrazić najpełniej właśnie poprzez obraz, który przychodzi do malarza.

Stowarzyszenie Artystów „Kontrapost” zostało zainicjowane w 2001 roku (rejestracja w KRS dzięki zaangażowaniu Iwony Dobrzańskiej) przez grupę malarzy zjednoczonych ideą twórczości figuratywnej, tematycznej, zaangażowanej, odnoszącej się do problemów człowieka we współczesnym świecie, dalekiej jednak od tendencji związanych z powszechnym na początku lat 2000 pop‑artem. Malarstwo „Kontrapostu” zwrócone jest od początku w stronę indywidualizowania formy malarskiej. „Chodzi o rodzaj takiego penetrowania problemów, który musi zaniepokoić autorów stawiających swoimi pracami pytania oraz widzów chcących być aktywnymi uczestnikami tego problemu” – napisał Grzegorz Wnęk w publi‑ kacji towarzyszącej wystawie Na obraz i podobieństwo.

 

Kontrapost. Realizm utracony. Wystawa malarstwa grupy "Kontrapost" - Beata Bigaj, Kinga Nowak, Rafał Pacześniak, Grzegorz Wnęk w Galerii Nautilus - otwarcie 12.05.2011

Z okazji wystawy „Realizm utracony” artyści grupy Kontrapost, z inspiracji Galerii Nautilus, stworzyli unikatowy, wykonany w różnych technikach (szablon, monotypia, litografia) zespół czterech prac graficznych, prezentowanych w ramach teki, wydanej w ilości dziesięciu egzemplarzy. Dzieła te, stworzone w medium odmiennym od tradycyjnego środka wyrazu malarzy Kontrapostu, poprzez nowatorskie spojrzenie i zabawę formą na papierze, uzupełniają i komentują treści zawarte w obrazach Beaty Bigaj, Kingi Nowak, Rafała Pacześniaka oraz Grzegorza Wnęka.
Niniejsza teka stanowi początek serii podobnych wydawnictw, realizowanych jako artystyczne uzupełnienie wystaw sztuki współczesnej w Galerii Nautilus.

tagi: #dzieła sztuki, #rynek dzieł sztuki, #wystawa malarstwa, #galerie w krakowie, #dzieła sztuki kraków

rozwiń
zwiń
GALERIA ZDJĘĆ Z WYSTAWY
MATERIAŁY DLA PRASY