NR 16

Adam Siemaszko (1905 - 1993)

Marszałek Piłsudski, 1931

Porcelana w odcieniu bieli
16 cm

wyciśnięty znak: litera "Ć" w trójkącie, pod nim litery F[abryka] P[orcelany] Ćmielów; w otoku napis Proj. A. Siemaszko.

Cena wywoławcza: 1000 zł

CENA UZYSKANA: 1550 zł

Porcelanowa figurka autorstwa znanego rzeźbiarza i projektanta dwudziestolecia międzywojennego. Przedwojenną rzeźbę od późniejszych, powojennych wznowień wzoru odróżnia szczegółowość i jakość wykonania.

Wraz z gurką fotografia cz-b „Komendant Józef Piłsudski”; wym.: 138 x 90 mm; odbitka współczesna; podpisana na odwrocie: własność J. Pomianowskiego.

PROWENIENCJA
Rzeźba (oraz dołączona fotografia) pochodzą ze spuścizny po Jerzym Pomianowskim (1921-2016) - pisarzu, eseiście, długoletnim działaczu emigracyjnym, współpracowniku paryskiej „Kultury", wybitnym znawcy współczesnej Rosji i krajów Europy Wschodniej, tłumaczu „Archipelagu GUŁ-ag" Aleksandra Sołżenicyna, książek Michała Bułhakowa, Antona Czechowa, Lwa Tołstoja czy Anny Achmatowej.
STAN ZACHOWANIA
Dwa otwory mocujące w podstawie. Stan bardzo dobry.

PROWENIENCJA
STAN ZACHOWANIA
Adam Siemaszko (1905 - 1993) - Polski rzeźbiarz i grafik. absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, u prof. Tadeusza Breyera. Specjalizował się m.in. w karykaturach rzeźbiarskich. Od 1927 jego prace wystawiano w Zachęcie oraz w Instytucie Propagandy Sztuki. W latach 1931-1939 był kierownikiem artystycznym czasopisma Podchorąży, zaś w latach 1934-1939 pisma Promień Słońca. Wraz z żoną Zofią...