Aukcja nr 42 - Malarstwo, rysunek, grafika, fotografia, plakat

26 kwietnia 2014r., godz. 10:00

Malarstwo i rysunek --- Polecamy Państwa uwadze zestaw prac powszechnie cenionych artystów: m.in. Mai Berezowskiej, Sławomira Chrystowa, Vlastimila Hoffmana czy Józefa Kruszewskiego. Dla amatorów praca Tadeusza Kantora z cyklu „Człowiek i piasek”, rysunkowe szkice Jacka Malczewskiego czy Józefa Mehoffera. Znakomita akwarela Jarosława Modzelewskiego, mistrza syntezy spraw codzienno-oczywistych. Wysoki poziom artystyczny cechuje akwarele Józefa Pieniążka i skromne, oszczędne martwe natury Emila Schinagla. Miłośnicy awangardy zwrócą uwagę na „Studium rzeźby” Henryka Wicińskiego, zwolennicy naturszczyków - „Kwiaty wsi polskiej” Marii Tarnawskiej-Wójtowicz. Wszystkich powinien pogodzić namalowany z  ogromną czułością olejny portret żony autorstwa Stanisława Wójtowicza, pod wymownym tytułem „Przecież ty jesteś dla Mnie całym światem”.
Grafika dawna --- W tym dziale na uwagę zasługuje rzadki i niezwykle efektowny cykl prac Stefano Della Belli „Wizerunki jeźdźców polskich, węgierskich i innych”. Pojawia się on w komplecie po raz pierwszy, a niewątpliwym atutem jest jednolita oprawa. Z klasycznych prac warto zwrócić uwagę na drzeworyt Albrechta Dürera czy „Powrót syna marnotrawnego” Rembrandta. Z polskich dzieł polecenia godne są prace: Zygmunta Bogusza Stęczyńskiego „Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794 (1862)” i Feliksa Jasińskiego „Ogłoszenie Konstytucji 3 Maja (1892)”. Rzadkością jest najstarszy polski „komiks”, zespół kilkunastu tablic akwafortowych ilustrujących „Pamiętniki” Jana Chryzostoma Paska (1853). Tekst został tu zredukowany do krótkich opisów, komentujących liczne kompozycje rysunkowe. Miłośników gór powinna zainteresować panorama Tatr z Krzyżnego, dzieło Walerego Eljasza Radzikowskiego z 1877. Ciekawostką są rzadkie kompozycje o charakterze religijnym, m.in. praca Daniela Chodowieckiego.

Grafika XX wieku --- W  obszernym dziale grafiki XX-wiecznej oferujemy, jak zawsze interesujący wybór prac artystów polskich. Okres Młodej Polski reprezentuje znakomita litografia Stanisława Wyspiańskiego Wnętrze [„Dziewczynka za oknem”] z  1908. Nie ustępuje jej klasą portret: Feliksa Jasińskiego, dzieło Leona Wyczółkowskiego z  1903 oraz niezwykle rzadka grafika Wojciecha Weissa „Samobójczyni nad Arno” (1901), której dotąd nie było na rynku aukcyjnym. Z okresu II Rzeczypospolitej proponujemy prace klasyków: Władysława Skoczylasa, Jana Rubczaka, Edmunda Bartłomiejczyka, Stefana Szmaja, Witolda Chomicza, Jakuba Glasnera, Stefana Mrożewskiego. Interesujące są teki Ignacego Pinkasa („Kraków w  dziesięciu autolitografiach barwnych”, 1935) oraz Józefa Rapackiego („Z dawnej i niedawnej Warszawy. Typy uliczne”, 1926). Nie zachowała się w komplecie teka Feliksa Jabłczyńskiego z  widokami wojennej Warszawy (1916); oferujemy pojedyncze, bardzo rzadkie plansze. Kilka pozycji może zainteresować bibliofilów, np. bogato ilustrowana przez Jana Chełmińskiego praca „L’armée du Duché de Varsovie” (Paryż 1913). Wśród licznych prac powstałych po 1945 uwagą zwraca niezwykły autoportret Jerzego Panka z 1956, oraz linoryt „Święto wiosny” Józefa Gielniaka – jedna z  ostatnich prac wielkiego artysty. Dotąd nie było jej w sprzedaży. Koneserów zainteresuje spory zestaw prześmiewczych prac Eugeniusza Geta-Stankiewicza, dekoracyjnych plansz spod ręki Konrada Srzednickiego, ciekawa oferta grafik Władysława Jahla, Bogny Krasnodębskiej-Gardowskiej, Jana Tarasina i  Edwarda Kuczyńskiego. Ciekawostką jest teka Krystyny Wróblewskiej, wydana w zaledwie 30 egzemplarzach. Aukcja daje też Państwu możliwość zakupu prac artystów światowej sławy. Duże wrażenie robią oryginalne grafiki Salvadora Dali z cyklu „Gargantua y Pantagruel”, podobnie jak subtelne akwaforty i mezzotiny słynnego Czecha Jirziego Anderle. Wielu uważa go za najwybitniejszego z żyjących grafików, a nowojorska MoMA prezentowała jego prace w ramach działu „Grafika” na wystawie poświęconej sztuce Europy, pośród grafik jedynie trzech innych autorów: Dürera, Rembrandta, Matisse’a. Do minimalistycznych wnętrz idealnie pasują „szalone”, mylące zmysły kompozycje Viktora Vasarellego, ojca op-artu, pozornie zaprzeczające znanej nam geometrii. Zachwyt budzą efektowne, ale i subtelne są prace Louisa Marcoussisa pochodzące z teki „EauxFortes Théatrales pour Monsieur G...” (1933). Zestaw dopełnia barwna litografia Pablo Picassa z  1953. Nie są to prace tanie, ale autorskie, sygnowane, a nie powszechne w obiegu tysiączne kopie z kopii.

Fotografia --- Niewielki dział, ale wyjątkowo smaczny. Akty Helmuta Newtona czy fotografie Annie Leibovitz to światowa ekstraklasa. Niewątpliwy urok mają fotogramy Marylin Monroe (z  ostatniej w  jej życiu sesji zdjęciowej), wykonane przez George Barrisa. W  ofercie znalazł się m.in. fotogram Setve’a  McCurry „Afghan Girl”, jedno z  najsłynniejszych i  najpowszechniej rozpoznawanych zdjęć końca XX wieku.
Plakat --- Zestaw prac nie jest obszerny, ale ciekawy. Litograficzny plakat wystawy z okazji urodzin Pabla Picassa konkuruje z klasycznym plakatem Wojciecha Weissa, a afisz Igrzysk Olimpijskich w Londynie z  zestawem propagandówek schyłkowego PRL-u. Nie można odmówić staroświeckiego wdzięku przeszło 100-letnim afiszom reklamowym czy naiwnym w rysunku plakatom z czasów I wojny wydawanych dla Polonii w Ameryce.

rozwiń
zwiń