NR 23

Jacek Malczewski (1854 - 1929)

Malarz i modelka [na drabinie], 1904

Olej, tektura
40.50 x 32.50 cm

sygn. p. góra: J. Malczewski / 1904

Cena wywoławcza: 40000 zł

CENA UZYSKANA: 40000 zł

Kobieta siedząca na drabinie, z ręczną robótką w dłoniach, powróci w późniejszych kompozycjach. W wielu Malczewski ustawia zwykłą drabinę malarską i na niej lub obok niej rozpina całą scenę. Po prawej, u dołu, szkic autoportretowy (?). Kim była modelka nie wiemy. Może Jadwiga Maria z Brunickich Balowa, wielka miłość artysty. Pierwszy znany dziś list „Kini” Bal do Malczewskiego nosi datę 9 X 1902, z kontekstu wynika, że są już w pewnej zażyłości. Apogeum romansu to lata 1904–1908. Lata, które spędził u boku Balowej, to najbardziej twórczy okres jego życia.

PROWENIENCJA
Obraz pochodzi ze spuścizny po Władysławie Szaferze - polskim botaniku, profesorze UJ, dyrektorze krakowskiego Ogrodu Botanicznego, wieloletnim dyrektorze Instytutu Botaniki UJ.
STAN ZACHOWANIA
Na odwrocie zatarty stempel krakowskiej firmy sprzedające materiały malarskie ("Reim i Spółka, skład farb oraz handel materiałów "Pod czarnym psem", Kraków, Rynek Gł. 37, Linia A-B).

PROWENIENCJA
STAN ZACHOWANIA
Jacek Malczewski (1854 - 1929) -
Malarz, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, przedstawiciel symbolizmu; ojciec Rafała. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki) i w École des Beaux-Arts w Paryżu.