Malarz i modelka [na drabinie], 1904
Olej, tektura
40.50 x 32.50 cm
sygn. p. góra: J. Malczewski / 1904
CENA UZYSKANA: 40000 zł
Kobieta siedząca na drabinie, z ręczną robótką w dłoniach, powróci w późniejszych kompozycjach. W wielu Malczewski ustawia zwykłą drabinę malarską i na niej lub obok niej rozpina całą scenę. Po prawej, u dołu, szkic autoportretowy (?). Kim była modelka nie wiemy. Może Jadwiga Maria z Brunickich Balowa, wielka miłość artysty. Pierwszy znany dziś list „Kini” Bal do Malczewskiego nosi datę 9 X 1902, z kontekstu wynika, że są już w pewnej zażyłości. Apogeum romansu to lata 1904–1908. Lata, które spędził u boku Balowej, to najbardziej twórczy okres jego życia.