NR 166

Jiří  Kolář (1914 - 2002)

Sprzedam dom, w którym nie chcę już mieszkać II, 1989

Collage fotograficzny naklejony na papier
33.30 x 26.00 cm

p.d. sygnowany na odwrocie (zaklejony przez francuskiego introligatora); na licu opisany ołówkiem przez wydawcę, który otrzymał pracę w ramach prezentu od artysty: Jiří Kolář Vends maison où je ne veux plus vivre de B. Hrabal / 1988.

Cena wywoławcza: 2500 zł *

CENA UZYSKANA: 3400 zł *

Projekt okładki do książki B. Hrabala “Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać”, wydanej
po francusku w serii Collection Pavillons. Domaine de l’Est (Paryż 1989). Ta praca – w nieco zmienionej kolorystyce – znalazła się na okładce książki. Artysta, jedna kluczowych postaci czeskiej kultury, po podpisaniu Karty 77 znalazł się emigracji w Paryżu, gdzie przebywał do 1998 roku. Praca oprawiona.

PROWENIENCJA
Praca bezpośrednio od francuskiego wydawcy książki, do której okładkę projektował artysta.

PROWENIENCJA
Jiří  Kolář (1914 - 2002) -
Czeski poeta, dramaturg, teoretyk, tłumacz i plastyk. Znany jest na całym świecie ze swych obiektów i kolaży, częściowo tworzonych wymyślonymi przez siebie technikami