NR 27

Franciszek Starowieyski (1930 - 2009)

Drzewo śmiertelnie piorunem rażone, 1991

Technika mieszana [olej], papier
41.00 x 31.00 cm

sygn. poniżej kompozycji p.d. oł.:
F. Starowieyski 1691 [1991], tyt. l.d.

Cena wywoławcza: 4000 zł *

Rysunek drzewa - kształt pnia i faktura kory - zostały wydrapane przez artystę w miękkiej jeszcze, czerwonej farbie. „Portrety drzew” stanowią ważny element twórczości Starowieyskiego, który nawiązywał w ten sposób do zakorzenionej w krajobrazie tradycji malarstwa polskiego, m.in. słynnych portretów "dębów rogalińskich" Leona Wyczółkowskiego.

Praca oprawiona w Paryżu, za szkłem.

PROWENIENCJA
Praca nabyta bezpośrednio w paryskiej pracowni artysty.

PROWENIENCJA
Franciszek Starowieyski (1930 - 2009) -
Malarz, grafik, scenograf, współtwórca polskiej szkoły plakatu; studiował w Akademii Sztuk Pięknych  w Krakowie (u Wojciecha Weissa) i Warszawie (u Michała Byliny).