NR 34

Kees Van Dongen (1877 - 1968)

Les Halles. Paris, ok. 1917

Ołówek, kredka, papier
27.50 x 44.00 cm

sygn. l.d.: Van Dongen, l.g. tytuł.

Cena wywoławcza: 17000 zł

 Oferowana praca to scena rodzajowa z paryskiej dzielnicy Les Halles; opisanej w Nędznikach V. Hugo (do lat 70. XX w. działały tu słynne targowiska). W trudnych latach końca I wojny światowej ekscentryczny van Dongen pracował tam jako nocny tragarz, brał udział w nielegalnych walkach bokserskich. W latach 20. porzucił ten styl życia na rzecz portretowania zamożnej, paryskiej socjety.
PROWENIENCJA
Na odwrocie naklejka sprzedażna prestiżowej przed laty londyńskiej galerii Patricka Seale.
STAN ZACHOWANIA

Praca oprawiona.

PROWENIENCJA
STAN ZACHOWANIA

Praca oprawiona.

Kees Van Dongen (1877 - 1968) -
Francuski malarz pochodzenia holenderskiego, ok. 1905 związał się z fowistami. W 1904 A. Vollard, zaprosił go do udziału w Salonie Niezależnych, a następnym roku, wystawiał już na słynnym Salonie Jesiennym wraz z H. Matissem, M. Vlaminckiem i A. Derainem. Jego prace charakteryzował surowy realizm i czarne kontury. W...