NR 49

Jan Matejko (1839 - 1893)

Studium sosen z Racławic Kościuszki, 1887

Ołówek, papier
23.20 x 31.10 cm

sygn. monogramem p. d.: JM. Autorski tytuł kompozycji powstałej podczas pracy nad obrazem „Kościuszko pod Racławicami”.

Cena wywoławcza: 10000 zł

CENA UZYSKANA: 10000 zł

12 III 1887 Matejko rozpoczął pracę nad ostatecznym kształtem obrazu. Prawdopodobnie w jej trakcie natrafił na jakieś trudności, bo pracę przerwał do 20 VIII i raz jeszcze pojechał do Racławic, aby wykonać z natury studia krajobrazu. Oferowany szkic wykorzystał w górnej partii obrazu (nad amarantowym sztandarem z białym orłem).

H. Blak, Kościuszko pod Racławicami Jana Matejki, KAW Warszawa 1983.

Jan Matejko (1839 - 1893) -
Malarz, najwybitniejszy przedstawiciel polskiego malarstwa historycznego; studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u W.K. Stattlera i W. Łuszczkiewicza, naukę uzupełniał w Monachium, Paryżu i Wiedniu; działał w Krakowie, skąd wielokrotnie podróżował, m.in. do Turcji, Czech, na Węgry i do Włoch; od 1873 pełnił funkcję dyrektora Szkoły Sztuk...