NR 66

Stanisław Wyspiański (1869 - 1907)

Cerkiew drewniana, 1887 (?)

Ołówek, papier
9.50 x 13.00 cm

sygn. (post quem) oł. p. d. monogram wiązany SW. na papierze zaklejającym tekturowe plecy fioletowy tuszowy odcisk pieczątki): ALFRED MACHNICKI / HURTOWY SKŁAD / ARTYKUŁÓW PAPIEROWYCH / w Krakowie Mikołajska 5; poniżej naklejony pasek papieru z atramentowym opisem kolekcjonerskim: Szkic St. Wyspiańskiego z r. 1889.

Cena wywoławcza: 6000 zł

Prezentowany rysunek trzeba najpewniej uważać - wbrew notatce kolekcjonera - za powstały dwa lata wcześniej: nie w sugerowanym roku 1889, kiedy Wyspiański wziął udział w wycieczce  nwentaryzacyjnej po Galicji Zachodniej; najpierw pod kierunkiem prof. W. Łuszczkiewicza (m. in. Nowy i Stary Sącz, Biecz, Bobowa i Jeżów) a następnie już prywatnie, w towarzystwie J. Mehoffera (m.in. Krużlowa, Korzenna, Mogilno, Grzybów i Ptaszkowa), ale w pierwszej połowie sierpnia roku 1887, kiedy jako maturzysta podróżował po Galicji Wschodniej (m. in. Drohobycz, Rohatyn, Stanisławów, Halicz i Lwów). Wtedy mógł zobaczyć cerkwie grekokatolickie w typie halickim; klasa artystyczna karty ze szkicownika odstaje od poziomu prac, wykonanych na zlecenie Łuszczkiewicza.

T. Łopatkiewicz, Naukowo-artystyczna wycieczka w Sądeckie z 1889 roku, Nowy Sącz 2008.

Stanisław Wyspiański (1869 - 1907) - Malarz, i dramatopisarz.W Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie studiował pod kierunkiem F. Cynka i W. Łuszczkiewicza. JEden z najważniejszych artystów okresu Młodej Polski.