NR 8

Piotr Stachiewicz (1858 - 1938)

Portret kobiety w turbanie [Odaliska], początek XX wieku

Pastel, papier żeberkowy
48.00 x 62.00 cm

sygn. l. d.: P. Stachiewicz

Cena wywoławcza: 7800 zł

Piotr Stachiewicz (1958-1938), uczeń Wł. Łuszczkiewicza i F. Cynka, monachijczyk (1883-1885), doskonały portrecista, znany zwłaszcza z przedstawień tzw. “Pięknej Zośki” w stroju krakowskim, podejmował także tematy orientalne. Modelka prawdopodobnie pozuje jedynie we wschodnim, modnym wówczas ubiorze. Artysta w perfekcyjny sposób oddał świetlną grę refleksów na połyskliwej, gładkiej draperii i rozproszone, delikatne światło na twarzy Odaliski.

STAN ZACHOWANIA
Praca oprawiona w stylową ramę z kolumienkami.

STAN ZACHOWANIA
Piotr Stachiewicz (1858 - 1938) - Polski malarz i ilustrator.

W latach 1877-1883 kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Władysława Łuszczkiewicza oraz Floriana Cynka. Studia w latach 1883-1885 kontynuował w Monachium.