Karol Wieczorek. Cztery nogi węża
01 July 2016r. - 22 July 2016r.
Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny, Kraków

Wystawa rysunów Karol Wieczorka - Cztery nogi węża w Galerii Nautilus.

Wystawie towarzyszył ilustrowany katalog.

 

Czas i miejsce wystawy:
1 - 15 VII 2016

NAUTILUS Galeria i Dom Aukcyjny
ul. Świętego Jana 12, 31-018 Kraków

 

„Czarna dziura to część czasoprzestrzeni, której nie udaje się opuścić, gdyż ma tak ogromną masę, że nawet światłu nie udaje się z niej ujść, stąd nazywana jest czarną. To w fizyce i Kosmosie. Potocznie, na Ziemi, to taka część czasoprzestrzeni, albo raczej przestrzeni w czasie, od której trudno się uwolnić mentalnie, duchowo, wreszcie fizycznie. Karol Wieczorek tak ma. Trudno mu się uwolnić od Śląska, ale przede wszystkim od siebie samego. Jak wspomniał (...), jego twórczość odnosi się do »ciemnej przestrzeni wewnętrznej«, do własnego środka, do którego »świat realny dociera jak światło«, by nie móc później z niego się uwolnić, jak z kosmicznej czarnej dziury. Mówi jeszcze o tym, że »moje duchowe (...) fascynacje odbijają się w mojej twórczości«, oraz »Wolę, jak coś jest wstrząsające niż piękne. Ale być może dlatego wolę (...), że nie potrafiłbym tego piękna uzewnętrznić«. Dlaczego? Czyżby dlatego, że piękno świata, nawet na Śląsku, który wyraźnie (w deklaracjach) mu się nie podoba (ale na Śląsku świat się przecież nie kończy, wystarczy polecieć na Trynidad czy Tobago…), jest jak owo światło, które wpada do czarnej dziury i już nie może się z niej uwolnić?
No dobrze, ale czy sztuka musi być piękna i piękna dotyczyć? Nie jest i nie musi. Piękna już nie ma. W sztuce umarło, albo, by nie brzmiało to zbyt dramatycznie, przestało być ważne wraz z pojawieniem się dadaizmu, czyli dokładnie 100 lat temu. Dziś mogłoby uchodzić za inwektywę…"

K. Stanisławski, fragment tekstu z katalogu wystawy

 

Wieczorek Karol (ur. 1949)

Malarz, grafik, uczeń krakowskiej ASP na Wydziale Grafiki w Katowicach; studiował w pracowni T. Grabowskiego i A. Pietscha, dyplom uzyskał w 1972; związany ze śląskim środowiskiem artystycznym; w l. 1974-1976 i 1989-1990 stypendysta Funduszu Rozwoju Twórczości Plastycznej Ministerstwa Kultury i Sztuki; 11 wystaw indywidualnych w Katowicach, Krakowie, Warszawie i Paryżu; udział w kilkudziesięciu wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą; Grand Prix International d’art Contemporain de Monte Carlo, nominacja do Paszportu „Polityki” w 1993.

rozwiń
zwiń
DOWNLOAD PDF CATALOGUE
Recommend to your friends
PHOTOS FROM THE EXHIBITION
RELATED EVENT
Paweł Taranczewski. Pejzaż miniony - wystawa malarstwa
30 October 2014r. - 13 November 2014r.