Wiesław Obrzydowski (1938-2017)
Wiesław Obrzydowski jest zaliczany do przedstawicieli „nowej ekspresji" na gruncie polskim i uważany za prekursora transawangardy, kierunku rozwijającego się równolegle w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Poleć znajomym
Życiorys
Wiesław Obrzydowski
(1938 Kraków – 2017 Kraków)
Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie pod kierunkiem Wacława Taranczewskiego, Tadeusza Łakomskiego i Czesława Rzepińskiego. W roku 1966 otrzymał dyplom w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybis. W tym samym roku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa artysty prezentująca dzieła pozostające pod wpływem kapistów. Pod koniec lat 60. Obrzydowski obrał indywidualną drogę artystyczą, pozostając jednak w kontrze do ówczesnej awangardy.
Wiesław Obrzydowski jest zaliczany do przedstawicieli „nowej ekspresji" na gruncie polskim i uważany za prekursora transawangardy, kierunku rozwijającego się równolegle w Europie i Stanach Zjednoczonych. Obrzydowski był ekspresjonistą, spontaniczny gest stanowił bowiem genezę każdej kompozycji, budowanej brawurowo odważną, spontaniczną plamą barwną i wyraźnym konturem. Jego obrazy cechują: silna ekspresja, brutalność, deformacja, antyestetyzm ocierający się niejednokrotnie o obsceniczność. Wśród tematów przeważają autoportrety oraz portrety znajomych i rodziny, najbliższe otoczenie (zaniedbane uliczki dzielnicy Kazimierz), sceny z życia rodzinnego. Twórczość Wiesława Obrzydowskiego była wszechogarniająca: obejmowała i podporządkowywała sobie wszystkie aspekty życia artysty, o czym świadczą często nietypowe podobrazia (odwrocia wykorzystanych już płócien, deski klozetowe, pleksi), a także na odwrót – impulsem twórczym od zawsze było życie malarza i jego najbliższych. Niejednokrotnie przedstawieniu towarzyszył komentarz słowny.

W roku 1987 prace Obrzydowskiego były wystawiane w ramach ekspozycji Realizm radykalny, abstrakcja konkretna w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dwa lata później sopockie BWA zorganizowało retrospektywną wystawę jego prac. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, brał udział w licznych wystawach zbiorowych.

Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz w bardzo licznych i znaczących kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

 

PRACE W OFERCIE GALERYJNEJ