Stefan Suberlak (1928-1994)
Malarz i grafik; w 1952 ukończył filię krakowskiej ASP w Katowicach; był honorowym członkiem ASP we Florencji; Członek grupy "Realiści". Uprawiał grafikę warsztatową (litografia, linoryt, drzeworyt), rysunek, ilustrację książkową, malarstwo.  Powtarzającym się tematem prac artysty jest wieś, postrzegana poetycko i z humorem, często w klimacie nieco surrealistycznym, bliskim twórczości...
Poleć znajomym
Życiorys
Malarz i grafik; w 1952 ukończył filię krakowskiej ASP w Katowicach; był honorowym członkiem ASP we Florencji; Członek grupy "Realiści". Uprawiał grafikę warsztatową (litografia, linoryt, drzeworyt), rysunek, ilustrację książkową, malarstwo; powtarzającym się tematem prac artysty jest wieś, postrzegana poetycko i z humorem, często w klimacie nieco surrealistycznym, bliskim twórczości Breughla i Chagalla; wziął udział w ponad 30 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą; zdobył wiele nagród m.in.: nagrodę na VI Międzynarodowej Wystawie Grafiki “Bianco e Nero” w Lugano, nagrodę na IV Międzynarodowym Biennale Grafiki w Lublanie, srebrny medal na XII Międzynarodowym Salonie Sztuki w Juvisy sur Orge, laureat nagród Ministra Kultury i Sztuki.
Bibliografia
I. Jakimowicz, Stefan Suberlak, Warszawa 1963.
Wystawy

1973 - Galeria Propozycje, Kraków 

1972 - Galerie Art Centrum, Praha; BWA, Olsztyn 

1964 - Horsaal und Clubraum der Stadischen Volkshochschule, Oberhausen; BWA, Szczecin

1963 - Mla Galerija, Ljubljana; Galerie in der Biberstrasse, Wien; Muzeum Umeni, Olomouc 

1960 - CBWA Zachęta, Warszawa; TPSP Pałac Sztuki, Kraków

1958 - BWA Katowice

1956 - BWA Katowice 

Kolekcje
Prace artysty znajdują się w wielu polskich muzeach, za granicą m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tokio, w zbiorach Kongresu USA w Waszyngtonie.