Kacper Bożek. Sen akwaforcisty
19 maja 2017r. - 02 czerwca 2017r.
Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny

Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny wraz z Artystą serdecznie zapraszają na wystawę prac graficznych Kacpra Bożka "Sen akwaforcisty".

 

Wystawa: 19.05 - 02.06.2017

Zapraszamy na wernisaż: piątek, 19.05.2017, godz. 19.00

 

„(...) Sądzę, że próba uwolnienia z oków determinującej sposób widzenia (a zatem przedstawiania) rzeczywistości są w pełnym wymiarze nie do zrealizowania. Postanowiłem podjąć jednak wyzwanie, wykorzystując w tym celu specyficzne możliwości grafiki warsztatowej, w szczególności wielokrotnie rysowanej i trawionej akwaforty. W Pracowni Miedziorytu, gdzie pracuję ze studentami, przygotowałem miedzianą blachę do akwaforty. Podczas codziennych zajęć dydaktycznych, niejako z doskoku, pokrywałem ją niezobowiązującymi rysunkami, które po pewnym czasie zajęły całą powierzchnię matrycy. Strukturalna materia przypominała raczej szkicownik lub rodzaj rysunkowego dziennika aniżeli świadomie konstruowany obraz. Następnie wytrawiłem zapisany w matrycy wizerunek, nie drukując jednak odbitki próbnej, która pozwoliłaby mi zobaczyć rezultat przeważnie kilkutygodniowej pracy. Zamiast tego pokryłem wytrawioną matrycę kolejny raz cienką warstwą kwasoodpornego werniksu, aby rozpocząć od nowa codzienny zapis tego, co w danej chwili dobywało się z mojej głowy. Postępowałem tak wielokrotnie, a kolejne rysunki nawarstwiały się w niekontrolowany sposób, tworząc materie i kształty, których nie byłbym w stanie tak po prostu wymyślić. Po pewnym czasie, gdy materia na blasze wydawała mi się wystarczająco gęsta lub gdy ciekawość nie pozwalała postąpić inaczej, drukowałem efekt, tym razem kilkumiesięcznej pracy, której jedynym celem było oddalenie od siebie pytania: nad czym właściwie pracuję? (...)"

Kacper Bożek, fragment tekstu z katalogu wystawy

 

KACPER BOŻEK
Urodził się w roku 1974 w Krakowie. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową zrealizował pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana, a od roku 2011 pracuje jako asystent w Pracowni Miedziorytu macierzystej uczelni W 2007 nakładem Galerii NAUTILUS wydana została teka 12 akwafort artysty „Mistrz i Małgorzata”, inspirowana dziełem Michaiła Bułhakowa, która spotkała się z dużym zainteresowaniem szerokich kręgów kolekcjonerów w kraju i za granicą. W listopadzie 2013 roku artysta uzyskał tytuł doktora za cykl grafik poświęconych „Rękopisowi znalezionemu w Saragossie” i życiu Jana Potockiego. Artysta uprawia grafikę warsztatową i rysunek. Jest autorem ponad 20 wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Jest laureatem konkursów polskich i zagranicznych, mi.n. Grand Prix za Grafikę Roku 2002 oraz 2. nagrody w konkursie Premio Leonardo Sciascia amateur d’estampes 7th Edition.

rozwiń
zwiń
GALERIA ZDJĘĆ Z WYSTAWY
WYDARZENIA POWIĄZANE
Kacper Bożek. Rękopis znaleziony w Saragossie - wystawa grafik
29 listopada 2013r. - 06 grudnia 2013r.
Kacper Bożek. Grafika, rysunek. Wystawa w Galerii Nautilus
02 lipca 2010r. - 23 lipca 2010r.