Józef Marek. Malarstwo, grafika, rzeźba
17 listopada 2010r. - 08 grudnia 2010r.
Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny, Kraków

Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny prezentuje monograficzną wystawę malarstwa, rzeźby i grafiki Józefa Marka - artysty rzeźbiarza, malarza, poety.

 

"W  twórczości Józefa Marka pobrzmiewa nuta odwiecznego ludzkiego dylematu – istnienia i  posiadania. Artysta odpowiedź wplata w  kolejne realizacje, zostawiając pytanie otwartym dla każdego odbiorcy. Być i mieć umiejscawia nas - kolejne pokolenia od szympansa, goryla, pitekantropa i  neandertala, po zwykłego homo sapiens, zawsze na początku drogi. Ścieżka posiadania jest przyjemniejsza i prostsza. Przez polerowane marmury kolejnych, równych stopni dojdziemy do celu – bogactwa. Ceną jest ograniczenie własnej wolności oraz strach przed stratą, tym silniejsze, im więcej posiadamy. A koniec ścieżki jest jeden – zdobycie wymarzonego „obiektu”. Sękate pnie „bycia” mniej mogą kusić codziennego everymana  – brak tu splendoru, blasku. Finisz natomiast ofiarowuje całe spektrum ludzkich emocji i doświadczeń – prowadzi do życia, często pełnego emocji, do ciągłości i odradzania się w kolejnych pokoleniach potomków. Drogi są dwie. Wkroczyć na jedną z nich, czy walczyć o obie? Artysta odpowiedź znalazł własną, a instalacja sama, spokojnie i cicho, czeka na następnych, pochylających się nad biednym Yorickiem, Hamletów".

Aleksandra Madej Kraków 2010 (fragment wstępu  do katalogu wystawy)


Józef Marek urodził się w Bielsku-Białej 11 X 1922 r. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując w 1952 r. dyplom w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Od debiutu na wystawie plastyki krakowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków we wrześniu 1952 r. aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, wziął udział w kilkuset wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą, w większości krajów Europy, w Azji i Ameryce. Uczestniczył także w wielu konkursach na projekty rzeźb i pomników. Należy do grup artystycznych: MARG (skrót od: malarze, architekci, rzeźbiarze, graficy), Art International. W latach 1952-1983 był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, między 1970 a 1980 rokiem grupy Nowa Improwizacja (uczestnikami byli muzycy, aktorzy, plastycy), a od 1983 r. należy do Związku Artystów Rzeźbiarzy, a od 2005 do ZPAP. W latach 1952 - 1989 pełnił funkcję rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury i Sztuki do spraw rzeźby. W latach 1961 -1971 był asystentem, potem adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej; w latach 1965 - 1969 wykładowcą na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; w latach 1971 - 1986 docentem na Wydziale Architektury Wnętrz, a od 1986 r. jest profesorem macierzystej uczelni.

rozwiń
zwiń
GALERIA ZDJĘĆ Z WYSTAWY