Zygmunt Woźnowski (1925)
Malarz, studiował na Wydziale Konserwacji Zabytków w krakowskiej ASP, gdzie obronił dyplom w 1953 r; w pracowni Jerzego Fedkowicza; członek „Grupy Wrocławskiej” (zał. 1961 we Wrocławiu), w latach 1952 - 1981 związany był dydaktycznie z Zespołem Szkół Plastycznych we Wrocławiu. 
Poleć znajomym
Życiorys
Malarz, studiował na Wydziale Konserwacji Zabytków w krakowskiej ASP, gdzie obronił dyplom w 1953 r. w pracowni Jerzego Fedkowicza; członek „Grupy Wrocławskiej” (zał. 1961 we Wrocławiu), w latach 1952 - 1981 związany był dydaktycznie z Zespołem Szkół Plastycznych we Wrocławiu. W „Przeglądzie Artystycznym” z 1963 czytamy o obrazach Zygmunta Woźnowskiego: 

„Z. Woźnowski tworzy coraz to nowe układy z form jakichś owadów, lawr i mrówek. Gromadzi je, rozrzuca, wpisuje w siebie (...). Obrazy jego utkane najczęściej w ciepłej spłowiałej lub natężającej się gamie barwnej przypominają stare kobierce Wschodu lub emalie
średniowieczne”. 

Artysta często przedstawiał na swoich monumentalnych płótnach apokaliptyczne wizje, w których kosmiczna siła unicestwia zdobycze europejskiej cywilizacji.
Wystawy
Wystawa prac młodych plastyków okręgu wrocławskiego ZPAP, CBWA, Świeradów Zdrój, Szczawno Zdrój 1956.
Okręgowa wystawa plastyki, ZPAP, CBWA, Wrocław 1962
Malarstwo i rzeźba. Bogdan Hofman, Zbigniew Paluszak, Zygmunt Woźnowski, ZPAP, BWA, Wrocław 1963.
Kolekcje
Prace w zbiorach prywatnych oraz instytucjonalnych, m.in. Muzeum Narodowym we Wrocławiu (Portret Matki, 1955; Biała mrówka, ok. 1962)