NAUTILUS W MEDIACH
Prywatne zbiory to duża rynkowa atrakcja
26 lutego 2017r. Janusz Miliszkiewicz, Rzeczpospolita - Kolekcje

POBIERZ KATALOG PDF
Poleć znajomym

Janusz Miliszkiewicz
Prywatne zbiory to duża rynkowa atrakcja
publikacja: 26.02.2017 aktualizacja: 26.02.2017, 10:06


Na aukcję trafią 23 dzieła należące kiedyś do pisarza i tłumacza Jerzego Pomianowskiego


Krakowski antykwariat Nautilus (www.nautilus-art.pl) 11 marca wystawi na aukcji wyjątkową ofertę grafiki artystycznej i prac malowanych na papierze. To przede wszystkim 23 dzieła ze zbioru Jerzego Pomianowskiego (1921-2016), zmarłego w ubiegłym roku pisarza i tłumacza.


Wysoką cenę wywoławczą, 22 tys. zł, ma podmalowany gwaszem fotomontaż Mieczysława Bermana „Myśliciel" z 1945 r. Berman (1903-1975) uznawany jest za klasyka europejskiego fotomontażu. Przez zachodnich kolekcjonerów awangardowej fotografii wymieniany jest obok twórców rosyjskiego konstruktywizmu.
„Myśliciel" to wyjątkowa rzadkość na krajowym rynku. Praca była wielokrotnie wystawiana i reprodukowana. Widnieje na niej dedykacja dla kolekcjonera: „Kochanemu przyjacielowi Jerzemu Pomianowskiemu dziękując za pomoc w przygotowaniu mojej XXX wystawy ofiaruje M. Berman / Warszawa, 27. lutego 1961".
Tadeusz Kantor namalował portret Jerzego Pomianowskiego, jego żony oraz swój autoportret. Na kompozycji wykonanej akwarelą i kredkami napisał dedykację (cena wywoławcza 10 tys. zł). W ofercie aukcyjnej są też cenione prace wybitnego scenografa Jerzego Skarżyńskiego (ceny od 1,5 tys. do 12 tys. zł).


Grafika Bacciallego


Najwyższą cenę wywoławczą, 60 tys. zł, ustalono dla „Kobiety w stroju hiszpańskim" (77 na 56 cm) Teodora Axentowicza. Jest to wyjątkowy pastel tego młodopolskiego artysty. Axentowicz zasłynął przede wszystkim jako autor portretów kobiet. Namalował ich tysiące. Musiał dużo zarabiać, bo miał liczną rodzinę. Powodzenie zawdzięczał temu, że idealizował modelki; każda na obrazie wyglądała przepięknie.
Kolekcjonerską wartość w ofercie Nautilusa ma miedzioryt (33 na 25 cm) z 1798 r. To portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z klepsydrą. Autorem jest Marcello Bacciarelli. Zarówno model, jak i malarz byli masonami. Część historyków uważa, że grafika pokazuje ukryte treści rytuału wolnomularskiego, zrozumiałe tylko dla wtajemniczonych (cena wywoławcza 4 tys. zł).


Okupacyjne programy filmowe


Nautilus od lat 90. specjalizuje się w handlu grafiką artystyczną. Firma organizowała nawet po cztery aukcje grafiki rocznie. Kilka lat temu na takie aukcje zaczęła zapraszać również stołeczna Desa Unicum. Okazało się wtedy, że podaż wartościowej grafiki jest niska. Nautilus z konieczności zaczął uzupełniać ofertę pracami wykonanymi w różnych technikach.
11 marca w Nautilusie będzie można licytować także rzeźby, obrazy, fotografie. Będą książki. Na przykład za 600 zł można kupić pięknie wydaną w 1913 r. monografię „Książę Józef". Na 800 zł wyceniono „Dziady" Adama Mickiewicza luksusowo wydane u Altenberga we Lwowie w 1896 r.
Wyjątkowo ciekawy jest zestaw kilkuset bogato ilustrowanych programów kinowych, w tym sprzed 1939 r. Znajdują się wśród nich rzadkie programy z okresu niemieckiej okupacji 1940-1944 (cena wywoławcza 800 zł). Szczególne zainteresowanie mogą wzbudzić powojenne programy do bardzo znanych filmów, w tym „Niewinnych czarodziejów" i „Kanału" Andrzeja Wajdy, „Bazy ludzi umarłych", „Zezowatego szczęścia". Są także programy do przebojów światowego kina, takich jak: „Pół żartem pól serio" czy „Słomiany wdowiec". Niektóre okładki projektowali wybitni artyści, np. Tadeusz Gronowski.

(...)

Czytaj więcej

 

 

Żródło: Rzeczpospolita (http://www.rp.pl/Kolekcje/302269995-Prywatne-zbiory-to-duza-rynkowa-atrakcja.html)

GALERIA ZDJĘĆ
WYDARZENIA POWIĄZANE
Lekarstwo na brak obrazów
25 lutego 2017r. - 26 marca 2017r.
51. Aukcja w Faktach Kulturalnych RMF Classic
02 marca 2017r. - 11 marca 2017r.
Prywatne zbiory to duża rynkowa atrakcja
26 lutego 2017r.