Helmut Newton (Helmut Neustädter)
Niemiecko-australijski fotograf mody. Zasłynął przede wszystkim z kobiecych aktów.

Urodził się w Berlinie w Niemczech. Jego ojciec był Żydem, a matka Amerykanką. Uczęszczał do Werner von Trotschke Gymnasium i American School w Berlinie. Interesując się fotografią od najmłodszych lat, pracował dla...
Poleć znajomym
Życiorys
Niemiecko-australijski fotograf mody. Zasłynął przede wszystkim z kobiecych aktów.

Urodził się w Berlinie w Niemczech. Jego ojciec był Żydem, a matka Amerykanką. Uczęszczał do Werner von Trotschke Gymnasium i American School w Berlinie. Interesując się fotografią od najmłodszych lat, pracował dla niemieckiej fotograf Else Simon, znanej jako Yva (zm. 1942 na Majdanku). W 1938 roku opuścił Niemcy i pracował przez krótki okres w Singapurze jako fotograf dla „Straits Times”. Od 1940 do 1945 roku służył w australijskiej armii, pracując w logistyce.

W 1948 roku poślubił australijską aktorkę June Browne. Po wojnie pracował jako niezależny fotograf – zajmował się modą, pracował dla magazynów takich jak „Vogue”. Od końca lat pięćdziesiątych skoncentrował się na fotografowaniu mody. W 1961 roku osiedlił się w Paryżu. Jego zdjęcia pojawiały się w znanych magazynach, między innymi we francuskiej edycji „Vogue’a”. Wypracował własny styl, który cechował się sadomasochistycznymi i fetyszystycznymi podtekstami. Zawał serca w 1970 roku zmusił go do zmniejszenia tempa pracy. Mimo tego w 1980 roku wydał serię Big Nudes, która zwiększyła jego kontrowersyjną sławę.

W październiku 2003 roku ofiarował fundacji Preußischer Kulturbesitz w Berlinie dużą kolekcję fotografii. Helmut Newton bardzo lubił Berlin – miejsce, w którym się urodził i wychował.
W ostatnich latach swojego życia mieszkał w Monte Carlo i Los Angeles. Zginął w wypadku samochodowym w Hollywood w Kalifornii, uderzając w ścianę hotelu Chateau Marmont, w którym gościł podczas każdego pobytu w Kalifornii.