Marian Kruczek (1927-1983)
Polski artysta plastyk, malarz, grafik i rzeźbiarz. Naukę rozpoczął w Płowcach, a następnie uczęszczał do Gimnazjum nr 2 im. Królowej Zofii w Sanoku. W 1946 przeniósł się do Krakowa, gdzie kontynuował naukę w Liceum Sztuk Plastycznych, w 1948 uzyskał maturę. W 1954 ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, był uczniem m.in. prof. Wojciecha Weissa...
Poleć znajomym
Życiorys
Polski artysta plastyk, malarz, grafik i rzeźbiarz. Naukę rozpoczął w Płowcach, a następnie uczęszczał do Gimnazjum nr 2 im. Królowej Zofii w Sanoku. W 1946 przeniósł się do Krakowa, gdzie kontynuował naukę w Liceum Sztuk Plastycznych, w 1948 uzyskał maturę. W 1954 ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, był uczniem m.in. prof. Wojciecha Weissa i Zbigniewa Pronaszki. W 1955 uzyskał dyplom w pracowni prof. Tadeusza Łakomskiego. W 1945 jego prace znalazły się na pierwszej powojennej wystawie wspólnej sanockich artystów zorganizowanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku. Został pracownikiem naukowym i wykładowcą krakowskiej ASP na stanowisku docenta. W 1956 zamieszkał w krakowskiej Nowej Hucie. Pod swoim blokiem na os. Centrum D prowadził Galerię „Pod Chmurką”. Był też współzałożycielem nowohuckiego Teatru Lalek "Widzimisie", który mieścił się w Domu Kombatanta na os. Górali. Uprawiał malarstwo, rzeźbę, grafikę.  Zmarł nagle 12 grudnia 1983 w szpitalu w Nowej Hucie. W 2009 roku z okazji 60-lecia Nowej Huty zaprezentowano w Nowohuckim Centrum Kultury monograficzną wystawę prac artysty.
Wystawy
Swoje prace prezentował na ponad 50 wystawach indywidualnych, oraz uczestniczył w przeszło 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Między innymi w Krakowie, Rzeszowie, Warszawie, Opolu, Gdańsku, Zielonej Górze, oraz za granicą w Szwecji (Uppsala[), Belgii (Galeria Maya w Brukseli), Stanach Zjednoczonych (Miami), Norwegii, Niemczech, Jugosławii, Anglii, na Węgrzech.
Kolekcje
Kilkadziesiąt jego dzieł posiada Muzeum Historyczne w Sanoku.