Wiesław Obrzydowski (1938-2017)
Polski ekspresjonista; zaliczany jest do przedstawicieli "nowej ekspresji" i uważany za prekursora transawangardy.
Życiorys
Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, pod kierunkiem: Wacława Taranczewskiego, Tadeusza Łakomskiego i Czesława Rzepińskiego. W 1966 roku otrzymał dyplom w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej.

Wiesław Obrzydowski jest zaliczany do przedstawicieli "nowej ekspresji" i uważany za prekursora transawangardy, kierunku rozwijającego się równolegle w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Artysta trudny do jednoznacznego przyporządkowania i zamknięcia w ciasnych granicach kanonów awangardowych poszukiwań lat 60. i 70. Najuczciwiej określić twórczość malarza mianem ekspresjonizmu, bowiem spontaniczny gest stanowił genezę każdej kompozycji, dopełnionej brawurowo odważną, wibrującą plamą barwną i biegłością rysunku. W 1987 roku prace Obrzydowskiego wystawiane były w ramach ekspozycji Realizm radykalny, abstrakcja konkretna w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dwa lata później sopockie BWA zorganizowało retrospektywną wystawę jego prac. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Twórczość Wiesława Obrzydowskiego obejmowała i podporządkowywała sobie wszystkie aspekty życia artysty, a także na odwrót – impulsem twórczym od zawsze było życie malarza i jego najbliższych.
Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, oraz w bardzo licznych i znaczących kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
POWIĄZANE WYSTAWY
Wiesław Obrzydowski. Dziki Kraków
23 maja 2019r. - 08 czerwca 2019r.
POWIĄZANE WYDARZENIA