WYDARZENIE
Nautilus w Nowej Hucie
01 stycznia 2019r. Kraków - Nowa Huta, Os. Górali 24

POBIERZ KATALOG PDF
Poleć znajomym

Nadszedł czas na zmiany!

Z początkiem Nowego Roku 2019 Nautilus rozpoczął nowy rozdział trwającej ponad ćwierć wieku działalności antykwarycznej i wystawienniczej! Niektórym zmiana może wydać się zaskakująca i zbyt odważna, ale dla nas to pełen entuzjazmu krok w przyszłość.


nautilus_huta_03.01_01.jpg

Nautilus wypływa na nowe wody.
Mamy nadzieję wpisać się w nowohucki pejzaż kulturalny naszymi wystawami, aukcjami, spotkaniami z artystami. Zapraszamy Państwa do nowego lokalu na os. Górali 24 (do roku 1958 obowiązywała techniczna nazwa C-2 Południe). Budynek mieszkalny zbudowano w latach 1952–1953 według projektu Bolesława Skrzybalskiego. W naszym lokalu krótko działała restauracja „Ludowa” (zanim przeniesiono ją na os. Zielone), później przez długie lata komis meblowy. Nowoczesną salę wystawienniczo-aukcyjną urządziliśmy z zachowaniem autentycznej florystycznej metaloplastyki i geometrycznego dwukolorowego lastryko.

 

Dzielnica także kultury

Od chwili gdy ogłosiliśmy zamiar przenosin, bezustannie odpowiadaliśmy na pytanie: Nie boicie się? Odpowiadaliśmy kategorycznie: Nie! Nowa Huta to przestrzeń fascynująca, a przede wszystkim żywa. I unikatowa. W kształtowanym przez setki lat krajobrazie kulturowym schyłek lat 40. XX wieku spowodował dramatyczne zmiany. Na najwyższych szczeblach władzy w duchu zimnowojennej rywalizacji zapadła decyzja o budowie kombinatu metalurgicznego wraz z miastem dla jego pracowników. Propagandowa oprawa realizacji była nadzwyczajna, porównywalna tylko z odbudową Warszawy. Idea miasta „ludzi pracy”, gdzie o przestrzeni decydują potrzeby mieszkańców, ekscytowała polityków, literatów i architektów. Huta miała być wcieleniem industrialnej utopii. Jednak o ile władzom udało się wznieść mury, o tyle trudniej poszło z kształtowaniem mieszkańców. Nowe miasto miało zaspakajać wszelkie ich potrzeby, także kulturalne i artystyczne. Już w roku 1951 rozpoczął działalność amatorski teatr „Nurt” kierowany przez Jana Kurczaba, otwarto pierwszą księgarnię, bibliotekę publiczną i kino „Stal” (na osiedlu A-1 Północ – Willowe). W 1953 ruszyło kino „Świt”, rok później otwarto Klub Międzynarodowej Książki i Prasy na osiedlu C-1 (Teatralne), a ognisko Towarzystwa Muzycznego w Krakowie przekształcono w Państwową Szkołę Muzyczną.

Wiele działań było na pokaz, a przełomem w myśleniu o Nowej Hucie, człowieku i kulturze był „Poemat dla dorosłych” Adama Ważyka. Był rok 1955 – rok, w którym otwarto dumę Nowej Huty: Teatr Ludowy. Na początku roku 1956 pięciu krakowskich artystów, których pracownie znajdowały się na terenie Nowej Huty, zdecydowało się utworzyć tzw. Grupę Nowohucką (nazywaną także Grupą Pięciu) – jedno z najważniejszych ugrupowań artystycznych okresu tzw. odwilży. W jego skład weszli: Julian Jończyk, Janusz Tarabuła, Danuta Urbanowicz, Witold Urbanowicz, Jerzy Wroński i do 1958 Barbara Kwaśniewska (na jej miejsce przyszła Danuta Urbanowicz). Artyści eksponowali surową materię obrazu, tłoczyli reliefy, w grubej warstwie farby zatapiali piasek i cement, wklejali przedmioty z drewna, tkaniny, zardzewiałych blach. Grupa przetrwała do roku 1961, kiedy jej członkowie weszli w skład Drugiej Grupy Krakowskiej. Z Nową Hutą swoje życie i twórczość związało wielu twórców, zaliczanych do kanonu polskiej sztuki nowoczesnej, m.in. Marian Kruczek (prezentujący niespotykane kolaże i rzeźby w „Galerii pod Chmurką”), Eugeniusz Mucha, Walenty Gabrysiak, Janusz Trzebiatowski, Józef Szajna, Lucjan Mianowski, Jerzy Panek czy Stanisław Wójtowicz. Plastycy mieli szansę otrzymać pracownie w nowoczesnym mieście; było ich tu ponad stu.


nowa_huta_foto_male.jpg

Nowa Huta to od początku lat 50. dzielnica artystów! Dzięki dalekowzroczności planistów i architektów, którzy zakładali bujny rozkwit życia kulturalnego i twórczości artystycznej, młodzi plastycy, głównie absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie mieli szansę otrzymać pracownie w nowoczesnym mieście. W efekcie Nowa Huta mogła się poszczycić ponad 100 pracowniami artystycznymi. Swoje życie i twórczość z Nową Hutą związało wielu twórców, zaliczanych do kanonu polskiej sztuki nowoczesnej, m.in. Marian Kruczek (prezentujący swoje niespotykane kolaże i rzeźby w słynnej „Galerii pod Chmurką”, Eugeniusz Mucha, Walenty Gabrysiak, Janusz Trzebiatowski, Józef Szajna czy Lucjan Mianowski, Jerzy Panek czy Stanisław Wójtowicz.

Czas na nową Nową Hutę

Po przełomie roku 1989 Nowa Huta znalazła się „na aucie”. Kombinat ograniczył produkcję, wiele żyjących z niego firm upadło, ludzie się postarzeli, a miejsce luksusowych sklepów na Placu Centralnym i w alei Róż zajęły szmateksy, banki i apteki. Rozpoczął się proces marginalizacji dzielnicy, której w okolicach Rynku Głównego nigdy tak naprawdę nie zaakceptowano. Dziś próbuje się naprawić stare błędy. I dobrze, bo Nowa Huta to miejsce z przyszłością. Daleko do stanu, który można uznać za sukces, ale bogactwo oferty kulturalnej Nowej Huty staje się coraz bardziej oczywiste. Okolice Placu Centralnego, alei Róż i Teatru Ludowego skupiają coraz więcej galerii, muzeów i klubów. Rewaloryzacja Nowej Huty, także na poziomie świadomości, przebiega lawinowo. Staje się modną i pożądaną dzielnicą, zarówno jako miejsce do życia, jak i spędzania wolnego czasu. Przyciąga ciekawe inicjatywy i zwariowane pomysły. To miejsce wyjątkowych festiwali, muzyki, sztuki, teatru i dobrej kuchni. O zachodzących zmianach świadczy m.in. otwarcie nowohuckiego punktu Krakowskiego Biura Festiwalowego (os. Zgody 7).

W kulturalnym zagłębiu

Osiedle Górali i okolice Teatru Ludowego stały zagłębiem propozycji kulturalnych nie tylko dla mieszkańców Nowej Huty czy Krakowa, lecz także dla ciągle powiększających się grup gości i turystów, coraz chętniej korzystających z propozycji kulturalnych „nowego miasta”. Nieopodal (os. Górali 5) znajduje się Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida – miejska instytucja kultury o 60-letniej tradycji realizująca programy kulturalne; w jego strukturach znajdują się Kino Studyjne Sfinks, które jest producentem Nowohuckiej Kroniki Filmowej, ARTzona, Klub Kuźnia, Dział Animacji i Promocji Kultury, Pracownia Animacji Ekologicznej oraz dwie biblioteki i cztery galerie. W tym październiku 2018 r. przy „Norwidzie” ruszyła nowa galeria: Huta Sztuki, prezentująca prócz wystaw czasowych ekspozycję stałą – „Materia Miasta. Sztuka Nowej Huty od lat 50. do 70. XX wieku”. Po raz pierwszy miejsce stałej prezentacji znaleźli tu m.in. twórcy Grupy Nowohuckiej. Punktem charakterystycznym, ułatwiającym odnalezienie nowej siedziby NAUTILUSA jest czołg ciężki IS-2, maszyna 5. Pułku Czołgów Ciężkich II Armii Wojska Polskiego. Po zakończeniu II wojny czołg służył do szkolenia żołnierzy, a w roku 1969 został przekazany kombatantom z Nowej Huty.

Zapraszamy

Galeria i Dom Aukcyjny NAUTILUS powstał w Krakowie w roku 1993. Specjalizuje się w malarstwie i grafice, podejmując różnorodne formy działalności w zakresie handlu sztuką i jej promocji. Organizuje wystawy i aukcje, wydaje katalogi i albumy, jest członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich (SAiMP) oraz prestiżowego, stowarzyszenia „Confederation Internationale des Negociants en Oeuvres d’art” (CINOA, założonego w 1935 w Brukseli). Firma na co dzień współpracuje z muzeami, instytucjami kultury, domami aukcyjnymi i galeriami. Miłośnicy malarstwa, grafiki, rysunku i rzeźby odnajdą w ofercie NAUTILUSA prace wybitnych twórców dawnych i współczesnych.

Służymy naszą wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie sztuki i rynku antykwarycznego! Mamy nadzieję gościć Państwa zarówno przy okazji wystaw, wernisaży i aukcji, jak również na co dzień.

 

Zespół Galerii NAUTILUS
Źrodla:
http://www.nh.pl/kultura.htm
http://www.okn.edu.pl/
https://culture.pl/pl/tworca/grupa-nowohucka

GALERIA ZDJĘĆ