NR 16

Vlastimil Hofmann (1881 - 1970)

Małe pasterki, ok. 1925

Olej, tektura
32.50 x 48.00 cm

sygn. l.d.: Vlastimil Hofman.

Cena wywoławcza: 9000 zł

CENA UZYSKANA: 9500 zł

Praca wpisuje się w klasyczny nurt twórczości malarza, w którym artysta przeznaczył postaciom dziecięcym role aniołów, faunów, małych pasterzy i pasterek. Łagodne, spokojne twarze, okolone prosto przystrzyżonymi na wysokości ucha jasnymi włosami, nie zdradzają często czytelnych znamion płci, stanowią uniwersalne alegorie niewinności i młodości. W prawej części obrazu, w głębi, dostrzec można skuloną, śpiącą, opartą o głaz tajemniczą postać.

Vlastimil Hofmann (1881 - 1970) - Malarz pochodzenia czeskiego, jeden z najwybitniejszych twórców polskich XX w., przedstawiciel symbolizmu; ealizował kompozycje religijno-symboliczne, historyczno-patriotyczne, pejzaże, portrety i autoportrety; zwracał uwagę na spokojny, wręcz liryczny oddźwięk kompozycji, osiągany stonowanymi zabiegami formalnymi, dzięki czemu stał się jednym z...