Aukcja nr 46 - Malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba

24 października 2015r., godz. 12:00

AUKCJA
Sobota, 24 X 2015, godzina 12:00
ul. Św. Jana 12, 31-018 Kraków

WYSTAWA PRZEDAUKCYJNA
19-23 X 2015, godz. 11:00 - 18:00

MALARSTWO
Chociaż wielu kojarzy „Nautilusa” z bogatą ofertą graficzną, to jednak malarstwo było początkiem działalności firmy przed ponad 20 laty i także tym razem znajdziecie je Państwo w katalogu aukcyjnym w szerokim wyborze.
Niesłychaną drobiazgowością i precyzją zachwyca gwasz ADAMA WIKTORA MALINOWSKIEGO – datowana na lata 60. XIX wieku bardzo dekoracyjna praca, oddająca ducha polskiego krajobrazu.
Spośród obrazów z początku ubiegłego stulecia warto zwrócić uwagę na barwny, ekspresyjny portret młodej góralki z Poronina autorstwa WŁADYSŁAWA JAROCKIEGO. Tytułowa „Helka” była jedną z ulubionych modelek artysty z czasów, kiedy zaczął szukać motywów na Podhalu, w Poroninie i Chochołowie. Niezwykle intrygująca jest także kilka lat późniejsza praca VLASTIMILA HOFMANNA „Przed kościółkiem”. Wyrazista twarz żebraka zaintrygowała artystę na tyle, aby powracać do niej wielokrotnie, portretując starca także jako Żyda ze Zwierzyńca, św. Krzysztofa, personifikację starości czy Odyseusza. Nautilus oferuje Państwu dwie prace MICHAŁA FELIKSA WYGRZYWALSKIEGO, z których na szczególną uwagę, pomimo niewielkich rozmiarów, zasługuje wczesny (1902) „Pejzaż z Italii", powstały niedługo po tym, kiedy artysta osiadł w Rzymie. Z lat 20. ubiegłego wieku pochodzi piękne, niezwykle dekoracyjne przedstawienie „Święta Jordanu" JULIUSZA MAKAREWICZA, tematu wielokrotnie podejmowanego w malarstwie przedwojennej Polski przez piewców piękna regionalnych tradycji i folkloru - Teodora Axentowicza, Władysława Jarockiego, jak również Kazimierza Sichulskiego. Kraków i jego zabytki zainspirowały JÓZEFA PIENIĄŻKA, którego subtelnie oświetlone blaskiem świec, wyłaniające się z półmroku „Wnętrze kościoła Mariackiego w Krakowie" tchnie zapachem kadzidła i modlitewną zadumą. Także w okresie międzywojennym powstał pełen prostego wdzięku karpacki pejzaż „Stodoły na Zamagurzu", którego autor – ABRAHAM NEUMANN – uważany był za jednego z najzdolniejszych uczniów Jana Stanisławskiego. Niezwykle pięknie prezentuje się, impresyjny pejzaż „Pejzaż Czarnohory z Kosmacza" MYCHAJLO MOROZA, wybitnego ukraińskiego pejzażysty, ucznia Aleksadra Nowakiwskiego. Obraz należy do grupy nielicznych, zachowanych przedwojennych prac tego artysty. Wielbiciele malarstwa marynistycznego, jak również polskiego Wybrzeża, powinni zwrócić szczególną uwagę na obraz EUGENII RÓŻAŃSKIEJ - „Gdynia. Port rybacki". Praca ewidentnie wyróżnia się spośród tradycyjnego malarstwa swoją jasną, pogodną kolorystyką oraz szkicowym, jakby celowo naiwnym potraktowaniem kształtów i postaci. Obraz artystki, związanej z kręgiem gdańskich kolorystów, którzy bezpośrednio po wojnie stworzyli jeden z ważnych ośrodków tego nurtu, „szkołę sopocką", na rynku aukcyjnym należą do rzadkości.

Malarstwo powojenne godnie reprezentuje „Don Kichot na wzgórzu" STEFANA RASSALSKIEGO – barwna, ciekawa kompozycyjnie praca będąca kontynuacją wcześniejszego cyklu drzeworytów, inspirowanych opowieścią o Błędnym Rycerzu. Bogactwem barw i kształtów zachwyca „Martwa natura" WACŁAWA TARANCZEWSKIEGO - datowana na lata 50. kompozycja malarza zaliczanego do najwybitniejszych polskich kolorystów, wieloletniego profesora krakowskiej ASP.

RYSUNEK I GRAFIKA
Dom Aukcyjny Nautilus poszczycić się może także – tradycyjnie - dużym wyborem prac na papierze, zarówno akwareli, rysunków i projektów, jak i grafiki.
XVIII wiek reprezentują m.in. akwaforty jednego z najważniejszych artystów okresu stanisławowskiego – JANA PIOTRA NORBLINA oraz dwie prace o tematyce weneckiej: precyzyjny, lawowany rysunek ukazujący katedrę św. Marka oraz akwaforta według obrazu ANTONIO GIOVANNI CANAL, przedstawiająca dożę na tzw. złotej galerze.
Amatorów twórczości LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO z pewnością zainteresuje obecność w ofercie rysunku - „Gdańsk. Baszta Łabędź", który na szczególną uwagę zasługuje także ze względu na nietypową technikę zastosowaną przez mistrza – węgiel na białym jedwabiu (sic!). Na okres I wojny światowej datowany jest niezwykle sugestywny i wierny portret Kazimierza Woźnickiego autorstwa ANTONIEGO KAMIEŃSKIEGO, który ukazał paryskiego bibliofila, donatora Muzeum Narodowego w Warszawie, w jego gabinecie w otoczeniu książek i dokumentó, w towarzystwie kocich przyjaciół. Kolekcjonerów École de Paris ucieszy subtelny rysunek autorstwa TADEUSZA MAKOWSKIEGO, stanowiący szkic do obrazu „Dziewczynka w kapeluszu", jak również akwarela HENRYKA EPSTEINA „Paryska jatka" powstała najpewniej w trakcie studiów malarskich w Paryżu, ok. 1925 roku.
Oferta aukcyjna zadowoli także wielbicieli teatru z uwagi na bogaty zespół projektów Spośród prac powojennych zajmujący wydaje się duży zestaw projektów scenografii, lalek i kostiumów autorstwa czołowych polskich artystów i scenografów – TADEUSZA KANTORA, KAZIMIERZA MIKULSKIEGO, LIDII I JERZEGO SKARŻYŃSKICH, ZOFII JAREMY i ALI BUNSCHA.
W katalogu aukcyjnym tradycyjnie znajdą Państwo szeroki wybór grafiki przed- i powojennej autorstwa znanych i cenionych przez rosnące grono kolekcjonerów twórców, m.in.: EDMUNDA BARTŁOMIEJCZYKA, KONSTANTEGO BRANDLA, WITOLDA CHOMICZA, STANISŁAWA FIJAŁKOWSKIEGO, JOZEFA GIELNIKA, FELIKSA JABŁCZYŃSKIEGO, WŁADYSŁAWA JAHLA, WŁODZIMIERZA KONIECZNEGO, WŁADYSŁAWA SKOCZYLASA, WOJCIECHA WEISSA, JANA WOJNARSKIEGO i WŁADYSŁAWA ZAKRZEWSKIEGO.
Zarówno instytucje muzealne, jak i prywatnych kolekcjonerów powinien zainteresować unikatowy zestaw tek litograficznych autorstwa STANISŁAWA TOEGLA, wydanych w Hamburgu w 1946 roku, poświęconych niemieckiemu bestialstwu w trakcie II wojny światowej oraz żołnierzom I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Rysunki do wydanych po wojnie tek – zuchwałe szkice, reporterski notatnik karykaturzysty, powstawały w ukryciu, potajemnie, rysowane piórem i podmalowywane akwarelą.

JAPONICA
Szczególne miejsce w ofercie poświęciliśmy sztuce Japonii, która po raz pierwszy w większym wyborze zagościła w Domu Aukcyjnym Nautilus. Mają Państwo okazję nabycia kolekcjonerskich, XIX-wiecznych drzeworytów przedstawiających aktorów teatru kabuki oraz piękno krajobrazów Kraju Kwitnącej Wiśni. Autorami doskonałych artystycznie i warsztatowo, bajecznie barwnych i odważnych kompozycyjnie drzeworytów, są obowiązkowo obecni na muzealnych ekspozycjach - UTAGAWA KUNISADA i UTAGAWA HIROSHIGE.
Ciekawostką 46. Aukcji należy nazwać wyjątkową kolekcję ISE-KATAGAMI – finezyjnych, zadziwiających precyzją wykonania i fantazją kształtów, ażurowych szablonów farbiarskich, wyciętych w spreparowanym specjalnie do tego celu papierze morwowym – katajigami. Wpisane do Niematerialnych Zabytków Kultury Japonii katagami, pominąwszy swoje pierwotne przeznaczenie użytkowe, stanowić mogą nie tylko ozdobę kolekcji, ale także oryginalną, wysmakowaną dekorację mieszkania czy biura.
rozwiń
zwiń