NR 25
Kaczki nad bagnami, koniec lat 20-tych XX wieku
Olej, tektura
48.00 x 68.00 cm
sygn. l.d.: Z. Józefczyk
Dekoracyjnie oprawiona praca, wzorowana na twórczości J. Chełmońskiego, jest dowodem na wysokie umiejętności niesłusznie zapomnianego pejzażysty.
STAN ZACHOWANIA
Praca oprawiona w elegancką ramę z epoki, za szkłem.
Zygmunt Józefczyk (1881 - 1966) -
Malarz; W 1909/10 kształcił się w ASP w Krakowie u L. Wyczółkowskiego. Malował nastrojowe pejzaże, sceny rodzajowe, zaprzęgi konne, portrety. Jego twóczość, ze względu na dobór tematów i środków (zwłaszcza subtelną, stonowaną kolorystykę) porównuje się z dziełami mistrza polskiego realizmu - Józefa Chełmońskiego.