Notice: Trying to get property of non-object in /home/nau3ilu7/domains/nau3ilu7.ayz.pl/public_html/modules/psograph/psograph.php on line 425
Juliusz Kossak, Żółkiewski pod Cecorą - Aukcja nr 51. Malarstwo, grafika, fotografia, wydawnictwa - Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny

NR 56

Juliusz Kossak (1824 - 1899)

Żółkiewski pod Cecorą, 1861

Litografia, papier
34.50 x 42.50 cm

sygn. pł. l.d.: Komponował J. Kossak, p.d.: w Lit. M. Fajansa w Warszawie 550. Nad kompozycją data 1620, pod kompozycją nota historyczna opowiadająca o śmierci hetmana.

Cena wywoławcza: 800 zł

wym. komp.: 345 x 425 mm;  Analogie do kompozycji można odnaleźć np. w obrazie Witolda Piwnickiego Żółkiewski pod Cecorą, 1851, Muzeum Narodowe w Krakowie, nr inw. IIa-18.

Lit.: „Biblioteka Warszawska”, R. 1862, s. 164; I. Tessaro-Kosimowa, Historia litogra i warszawskie, s. 115.
STAN ZACHOWANIA
Zamięte marginesy, załamanie p.g. narożnika, podklejenia.

STAN ZACHOWANIA
Juliusz Kossak (1824 - 1899) - Malarz, świetny akwarelista i rysownik, jeden z najważniejszych artystów okresu romantyzmu i historyzmu; w jego kompozycjach jednym z najważniejszych elementów był koń – artysta zresztą zwany był „malarzem koni”, malował sceny z polowań, stadniny; realizował sceny pejzażowo-rodzajowe, myśliwskie, kompozycje batalistyczne; chętnie malował portrety jeźdźców na koniach;...