NR 72
Litografia, papier
24.80 x 16.80 cm
sygn. p.d. oł.: Jerzy Duda-G. 1974, l.d.: Chory Fachowiec / litogr 24/50 / "Złota szpilka 73" [nagroda redakcji polskiego ilustrowanego tygodnika satyrycznego „Szpilki” przyznawana corocznie za najlepsze rysunki].
Jerzy Duda Gracz (1941 - 2004) -
Malarz, rysownik i grafik, przedstawiciel koloryzmu, jeden z najważniejszych polskich malarzy 2. połowy XX w.; tworzył obrazy metaforyczne i symboliczne, w których widać wpływy surrealizmu i ekspresjonizmu; jego malarstwo – utrzymane w ciepłej, spokojnej kolorystyce – ukazuje ludzkie wady: głupotę, bezmyślność, lenistwo, zakłamanie, chamstwo, cwaniactwo, pijaństwo; brzydkie,...