NR 137
Kawarazaki Gonjuro I jako kobieta uciekająca z płonącego domu, 1860
Drzeworyt barwny
35.00 x 24.40 cm
sygn. w karminowym kartuszu, obok stemple cenzorskie.
Uczniami Yoshitsuya byli m.in. Utagawa Kazutoyo i Utagawa Yoshitoyo II; artysta wywarł wielki wpływ na japońską szkołę barwnego tatuażu. Klasyczny drzeworyt epoki Edo, ale sceny nocne są w gra ce japońskiej rzadkie.
Utagawa Yoshitsuya (1822 - 1866) -
Japoński drzeworytnik, tworzył w stylu ukiyo-e; uczeń Utagawa Kuniyoshi, podobnie jak nauczyciel znany był z przedstawień wojowników i żołnierzy. Yoshitsuya wykonywał także reklamy i projektował tatuaże. Wykształcił uczniów: Utagawa Kazutoyo (akt. 1862-70) oraz Yoshitsuya II (akt. w latach 70. XIX w.).