NR 17

Alfons Karpiński (1875 - 1961)

Róża żółta, lata 20. XX wieku

Olej, tektura
22.00 x 30.00 cm

sygn. p.d.: A. Karpiński; na odwrocie
opis autorski: „Róża żółta” mal. A. Karpiński / Kraków / ul. Floriańska
19/6.

Cena wywoławcza: 4500 zł

CENA UZYSKANA: 4500 zł

Róże były jednym z ulubionych motywów malarskich artysty. Pisał: „Gdy nadejdzie wiosna co parę dni kupuję pęki róż, bez których nie mogę się wprost obejść. One są dla mnie szkołą kolorytu. Ich to
subtelnym tonacjom zawdzięczam bardzo wiele. Nikt nie uwierzy,

Alfons Karpiński (1875 - 1961) -
Malarz, jeden z najważniejszych artystów okresu secesji; studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (był uczniem m.in. L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego), Monachium, Wiedniu i Paryżu; wiele podróżował; był członkiem m.in. Secesji wiedeńskiej oraz Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”; wystawiał m.in. w Monachium, Rzymie, Antwerpii, Brukseli,...