NR 40

Stanisław Rzecki (Stanisław Szreniawa-Rzecznik)

Pasterz wychodzący ze stadem ze wsi, 1906

Olej, płótno
55.00 x 69.50 cm

sygn. l.d.: St. Szreniawa-Rzecki / 1906.

Cena wywoławcza: 5500 zł

Rzadki obraz utrzymany w poetyce Młodej Polski. W latach 1903-08 artysta studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych malarstwo u T. Axentowicza, J. Fałata i S. Wyspiańskiego, oraz rzeźbę u K. Laszczki. W 1904 współuczestniczył w wydaniu “Teki Melpomeny”, tworzył ilustracje do czasopisma „Liberum Veto”. Od 1905 czynny w kabarecie “Zielony Balonik”. Młodopolski nastrój, który widać wyraźnie w pracach artysty z lat 1903-1906, sprawił, że Szreniawa-Rzecki w 1906 został zaproszony przez Jana Stanisławskiego
do udziału w IX wystawie Towarzystwa «Sztuka». Miał wtedy 18 lat.

Stanisław Rzecki (Stanisław Szreniawa-Rzecznik) - Rzeźbiarz, grafik, malarz, scenograf, legionista;  związany był z kabaretem Zielony Balonik; należał do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, grup Rytm i Ryt.