Pasterz wychodzący ze stadem ze wsi, 1906
Olej, płótno
55.00 x 69.50 cm
sygn. l.d.: St. Szreniawa-Rzecki / 1906.
Rzadki obraz utrzymany w poetyce Młodej Polski. W latach 1903-08 artysta studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych malarstwo u T. Axentowicza, J. Fałata i S. Wyspiańskiego, oraz rzeźbę u K. Laszczki. W 1904 współuczestniczył w wydaniu “Teki Melpomeny”, tworzył ilustracje do czasopisma „Liberum Veto”. Od 1905 czynny w kabarecie “Zielony Balonik”. Młodopolski nastrój, który widać wyraźnie w pracach artysty z lat 1903-1906, sprawił, że Szreniawa-Rzecki w 1906 został zaproszony przez Jana Stanisławskiego
do udziału w IX wystawie Towarzystwa «Sztuka». Miał wtedy 18 lat.