Notice: Trying to get property of non-object in /home/nau3ilu7/domains/nau3ilu7.ayz.pl/public_html/modules/psograph/psograph.php on line 425
Bogna Krasnodębska-Gardowska, Maska VI - Aukcja Dzieł Sztuki nr 52. malarstwo, rysunek, grafika, wydawnictwa artystyczne - Nautilus Galeria i Dom Aukcyjny

NR 75

Bogna Krasnodębska-Gardowska (1900 - 1986)

Maska VI, 1966

Linoryt barwny, papier
30.50 x 25.50 cm

sygn. oł. p.d.: B. Krasnodębska-Gardowska, l.d.: Maska VI 1966.

Cena wywoławcza: 800 zł

Grafika po konserwacji. Niczym pod wpływem sztuki Aborygenów usypujących obrazy z malutkich kamyków i piasku, zakomponowała artystka portret - maskę używając naturalnej barwy ziemi. Ochra i ugry poprzecinane ciemnymi ornamentalnie potraktowanymi elementami w całości stanowią dzieło o dużych walorach dekoracyjnych. Powiązanie ze sztuką pierwotną zarówno w formie jak i barwie nadaje pracy dodatkowej wartości.

Lit.: A. Pietrzak, „Mistrzyni współczesnego drzeworytu Bogna Krasnodębska-Gardowska.

Bogna Krasnodębska-Gardowska (1900 - 1986) - Krasnodębska–Gardowska Bogna (1900–1986): graficzka; studiowała w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie (u W. Skoczylasa); była członkiem stowarzyszenia Ryt (od 1925); tworzyła głównie drzeworyty barwne o tematyce religijnej, rodzajowej i pejzażowej (Jesień, 1935; Krzyż, 1937; Człowiek i drzewo, 1937); inspirowała ją sztuka ludowa; jej prace często tworzą cykle lub teki; po 1956...