NR 26

Franciszek Starowieyski (1930 - 2009)

Pugna coelestris. Janowiec [Niebiańska wojna nad Janowcem], 1996

Technika mieszana [olej], papier
22.80 x 30.00 cm

sygn. drapana w obrębie kompozycji, dół: F. Starowieyski 1696 [1996].

Cena wywoławcza: 4000 zł

W tytule Pugna coelestis. Janowiec „autorska” literówka. Pod dominującą kompozycją walczących na niebie stworów nadwiślański pejzaż widziany z wzgórza zamkowego w Janowcu koło Kazimierza Dolnego. Tamtejsze krajobrazy, podobnie jak przepoczwarzone chmury, są częste na tym etapie twórczości artysty.

Praca oprawiona w Paryżu, za szkłem.

PROWENIENCJA
Praca nabyta bezpośrednio w paryskiej pracowni artysty.

PROWENIENCJA
Franciszek Starowieyski (1930 - 2009) -
Malarz, grafik, scenograf, współtwórca polskiej szkoły plakatu; studiował w Akademii Sztuk Pięknych  w Krakowie (u Wojciecha Weissa) i Warszawie (u Michała Byliny).