NR 80

Canaletto (Antonio Giovanni Canal), Giovanni Battista Brustolon (1712 - 1796)

Doża na tzw. złotej galerze (Bucintoro) odpływa w kierunku San Nicolo del Lido, 1763

Akwaforta, papier
44.80 x 56.80 cm

sygn. pł. l.d.: Antonius Canal pinnxit,
p.d.: Jo. Bap. Brustolon inc.
Poniżej tytuł: Serenißimus Princeps die Ascensionis Domini in aurea navi, vulgo Bucintoro, miro cujusvis navigiorum numero stipata Litus petit; niżej nota edytorska: Apud Ludovicum Furlanetto supra Pontem vulgo dictum dei Baretteri Cum Privilegio
Excellentißimi Senatus.

Cena wywoławcza: 2000 zł

Plansza numer 5 z teki "Feste Ducali", przedstawiającej ceremonie i uroczystości weneckie.
Prócz obrazu Canala (dziś w British Museum) istnieje niemal identyczna, wzorowana na nim kompozycja Francesco Guardiego (dziś w Luwrze). Płyta, z której wykonano odbitkę, znajduje się w weneckim Muzeum Ca`Rezzonico. Bucintoro wypływa na wody Adriatyku Adriatyckiego w celu ponowienia przez dożę, w dzień święta Wniebowstąpienia Pańskiego, ceremonii zaślubin Wenecji z morzem.

Na sztychu scena z uroczystości w 1729 za panowania doży Alvise III Sebastiano Mocenigo. Statek został zniszczony w 1798 z rozkazu Napoleona, miał to być symbol ostatecznego upadku Wenecji.

STAN ZACHOWANIA

Zachowane marginesy, ślad wydawniczego złożenia; praca po konserwacji.

STAN ZACHOWANIA

Canaletto (Antonio Giovanni Canal) - PRZEJDŹ DO KARTY ARTYSTY,
Giovanni Battista Brustolon (1712 - 1796) - PRZEJDŹ DO KARTY ARTYSTY