NR 29

Witold Chomicz (1910 - 1984)

Wawel zimą, lata 70. XX w.

Drzeworyt, papier
29.80 x 31.50 cm

sygn. oł. p.d.: WChomicz, l.d. oryg. drzeworyt; sygn. pł. p.d.: W/CH (monogram
wiązany)

Cena wywoławcza: 600 zł

Kompozycja wzorowana na litografii dwubarwnej z 1938 (zmienione wymiary, dodany kartusz herbowy i napis Wawel). Praca nie notowana w podstawowej literaturze. Użyta jako motyw graficzny życzeń noworocznych 1980 rozsyłanych przez I Sekretarza PZPR E. Gierka (na odwrocie oprawy kserokopia takiego blankietu). Rzadkie.

Witold Chomicz (1910 - 1984) - Malarz, grafik, profesor ASP w Krakowie. Interesowała go przede wszystkim grafika użytkowa, głównie książkowa. Wykształcił wielu wybitnych iluminatorów. Malował również obrazy olejne, tworzył drzeworyty, plakaty i projekty witraży. Inspirował się sztuką ludową i krakowskim folklorem.