NR 77
Linoryt, papier
15.00 x 21.50 cm
u dołu sygn. oł. p.d.: Stef. Szmaj 18, l.d. tytuł i technika.
Analogiczna praca reprodukowana w: Graficzny warsztat ekspresjonisty. Linoryty i rysunki Stefana Szmaja (1893-1970), Poznań, Galeria Piekary 2014, s. 103
PROWENIENCJA
Kolekcja rodziny artysty.
Stefan Szmaj (1893 - 1970) -
Grafik, malarz, z wykształcenia okulista. Edukację artystyczną odbył w Monachium. W latach 1915-1916 w Berlinie zetknął się z ekspresjonizmem niemieckim, który wpłynął zasadniczo na styl jego prac. Od 1917 należał do kręgu czasopisma "Zdrój", był jednym z założycieli grupy artystycznej BUNT. Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą.