NR 12
Stary Ukrainiec splatający sieć, 1912
Autolitografia kredą, papier
32.50 x 43.00 cm
sygn. oł. p. d.: LWycz.
Cena wywoławcza:
6000 zł
Plansza z „Teki Ukraińskiej” Kraków 1912 [nakład 50 egz.]. Praca znana także jako „Rybak przy naprawie sieci” i „Chłop wiążący sieci”.
M. Twarowska, Leon Wyczółkowski, Warszawa 1962, il. 84
„Leon Wyczółkowski. Nad Wisłą i Bałtykiem”, Gdańsk 2006, s. 85, il. 59.
STAN ZACHOWANIA
Grafika po konserwacji.
STAN ZACHOWANIA
Grafika po konserwacji.
Leon Wyczółkowski (1852 - 1936) -
Malarz, grafik i rysownik, jeden z najwybitniejszych malarzy polskich, przedstawiciel realizmu, impresjonizmu i koloryzmu; w pierwszym okresie twórczości pozostawał pod wpływem realizmu, po pobycie w Paryżu inspiracje czerpał z impresjonizmu, symbolizmu; z powodu alergii na farby olejne stosował technikę pastelu i akwareli; realizował kompozycje figuralno-rodzajowe, często...