NR 71

Jan Ziarnko (1575 - 1630)

Karuzel w Paryżu na Placu Royale w 1612 (mniejszy), 1612

Akwaforta na papierze żeberkowym
24.00 x 29.00 cm

sygn. p.d.: J. Ziarnko Polonus fecit Parisiis 1612.

Cena wywoławcza: 4000 zł
Rycina upamiętniała zaręczyny Królewicza Ludwika (później króla Ludwika XIII) z Anną Austriaczką. Efektowna i rzadka rycina. Ziarnko przedstawił Place Royale tak, że postaci w loży królewskiej przestały być widoczne. Rycina nie tylko różni się od poprzedniej rozmiarami, ale i mniejszą szczegółowością w oddaniu tła – dzięki czemu zyskuje na czytelności, oraz lekkości wykonania. Choć i w tym przypadku udokumentowano pokaz pirotechniczny, to rozmieszczenie uczestników pochodu bliskie jest układowi z miedziorytu Chastillona. Praca nie została opatrzona drukowaną legendą. Rycinę włączono do druku Mercure François jako poprzedzającą opis wydarzenia.

Nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, czy Karuzel mały Ziarnki, powstał z myślą o tym konkretnym druku, jeśli tak jest jedna z najwcześniejszych ilustracji „prasowych”.
A. Potocki, Katalog dzieł Jana Ziarnki, Kraków 1911, poz. 5, s. 36.
STAN ZACHOWANIA
Wokół odbitki dorysowane później ramki oraz data 1612. Na odwrocie stare zapiski kolekcjonerskie.

STAN ZACHOWANIA
Jan Ziarnko (1575 - 1630) -