NR 41

Witold Wojtkiewicz - atrubuowany (przypisywany) (1879 - 1909)

Witkacy i kobiety, 1909

Tusz, papier
14.70 x 18.30 cm

nie sygn.

Cena wywoławcza: 800 zł

CENA UZYSKANA: 3800 zł

Karta ze szkicownika, uszkodzony lewy margines. Twórczość Wojtkiewicza ewoluowała w kierunku tematów ponadczasowych i uniwersalnych. W latach 1905-1906 tworzył ekspresyjne rysunki, operujące deformacją karykaturalną. Tak potraktował Witkacego, słynnego kobieciarza. Z Wojtkiewiczem łączyła Witkacego - prócz przyjaźni - chęć podejmowania „gry" z ustalonymi konwencjami artystycznymi, ich parafrazowania i parodiowania.

Splot wzajemnych oddziaływań łączył postawę obu twórców z perwersyjną wyobraźnią Romana Jaworskiego - ich przyjaciela, rówieśnika i pisarza. Stronę tytułową zbioru nowel Jaworskiego Historie maniaków (1909), które stanowiły pochwałę brzydoty i kwintesencję „zmysłu dla dziwności", zaprojektował Witkacy, tekst zilustrował Wojtkiewicz.

Witold Wojtkiewicz - atrubuowany (przypisywany) (1879 - 1909) - Malarz, rysownik, grafik, jeden z najwybitniejszych artystów Młodej Polski, przedstawiciel symbolizmu i wczesnego ekspresjonizmu.