NR 53

Jacek Malczewski (1854 - 1929)

Gardzienice. Droga wśród pól, ok. 1880

Ołówek, papier
16.00 x 25.50 cm

sygn. oł. l.d.: J. Malczewski / Gardzienice

Cena wywoławcza: 2000 zł

CENA UZYSKANA: 3600 zł

Latem 1878 spędzonym w Wielgiem i w Gardzienicach doszło do potajemnych zaręczyn artysty z kuzynką Wandą Karczewską. Ojciec Wandy zerwał zaręczyny. Dopiero prawie cały rok 1882 spędził w Radomiu, w Wielgiem i w Gardzienicach. W styczniu 1884 w Gardzienicach zmarł ojciec artysty. Elementem kompozycji jest drewniane koryto doprowadzające wodę do młyńskiego koła.
Jacek Malczewski (1854 - 1929) -
Malarz, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, przedstawiciel symbolizmu; ojciec Rafała. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki) i w École des Beaux-Arts w Paryżu.