NR 64

Stanisław Kuczborski (1870 - 1911)

Taniec Chochoła ze sztuki Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, 1904

Litografia barwna, papier
28.50 x 39.40 cm

sygn. na płycie l.d.: St Kuczborski

Cena wywoławcza: 400 zł

CENA UZYSKANA: 400 zł

Plansza z „Teki Melpomeny", wydanej w Krakowie w roku 1904 przez Zakład Litograficzny A. Pruszyńskiego. Teka powstała z inicjatywy Stanisława Rzeckiego, jako dzieło wspólne kilku artystów, którzy podjęli tematykę związaną z bujnym życiem ówczesnego teatru krakowskiego. Artyści: Karol Frycz, Stanisław Kuczborski, Stanisław Rzecki, Witold Wojtkiewicz wykonali plansze litograficzne ukazujące karykatury najwybitniejszych aktorów krakowskich w ich charakterystycznych rolach. Karykatury były sprzedawane w celu wsparcia aktorskiego funduszu emerytalnego.
STAN ZACHOWANIA
Praca oprawiona.
STAN ZACHOWANIA
Praca oprawiona.
Stanisław Kuczborski (1870 - 1911) - Malarz, rysownik, karykaturzysta; związany z krakowską cyganerią początku XX w., był współzałożycielem kabaretu Zielony Balonik