NR 33

Adam  Setkowicz (1876 - 1945)

Zimowe zaprzęgi, lata 20. XX wieku

Olej, płótno
29.50 x 49.50 cm

sygnowany lewy dół: A. Setkowicz

Cena wywoławcza: 4800 zł

CENA UZYSKANA: 4800 zł

Scena rodzajowa, typowa dla twórczości artysty, nawiązującego do kompozycji Józefa Brandta czy Juliana Fałata. Jest to szczególnie zauważalne w podpatrywaniu życia ludności wiejskiej. Konne zaprzęgi (czekające by świtem ruszyć zapewne do kościoła. W zasypanym śniegiem pejzażu, przy chałupie z wysokim dachem krytym strzechą, przy wiklinowym, plecionym płocie mężczyźni czekają na kobiety, by ruszyć w drogę. Artysta wracał do tego tematu także w akwarelach; wersja olejna jest rzadsza.
Adam  Setkowicz (1876 - 1945) - Setkowicz Adam (1876-1945): malarz, pejzażysta i akwarelista; studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1891-1894) pod kierunkiem T. Axentowicza; popularność zawdzięczał tematom takim jak sanny, zaprzęgi końskie, polowania, które malował na tle rodzimych pejzaży; znany z licznych reprodukcji w czasopismach ilustrowanych oraz kart pocztowych jest...