NR 60

Karol Frycz (1877 - 1963)

Andrzej Mielewski jako Apolinary z „Anastazji” Elizy Orzeszkowej, 1904

Litografia barwna
46.00 x 30.80 cm

sygn. i tyt. na pł.: z „Anastazji" Apolinary/KF

Cena wywoławcza: 300 zł
Plansza z „Teki Melpomeny", wydanej w Krakowie w roku 1904 przez Zakład Litograficzny A. Pruszyńskiego. Teka powstała z inicjatywy Stanisława Rzeckiego jako dzieło wspólne kilku artystów, którzy podjęli tematykę związaną z bujnym życiem ówczesnego teatru krakowskiego. Artyści: Karol Frycz, Stanisław Kuczborski, Stanisław Rzecki, Witold Wojtkiewicz wykonali plansze litograficzne ukazujące karykatury najwybitniejszych aktorów krakowskich w ich charakterystycznych rolach. Karykatury były sprzedawane w celu wsparcia aktorskiego funduszu emerytalnego. Ten egzemplarz grafiki pochodzi ze zbioru Jana Sas-Zubrzyckiego (1860-1935) - architekta, teoretyka architektury i konserwator sztuki..
M. Grońska, „Grafika w książce, tece i albumie", Wrocław 1994, poz. 7

Katalog zbiorów Gabinetu Grafiki", t.1: „Grafika polska w latach 1901-1939", Wrocław 1983, kat. 691, s. 208

Karol Frycz (1877 - 1963) - Scenograf, malarz, rysownik, jeden z najwybitniejszych scenografów polskich XX w., twórca nowoczesnej scenografii, prekursor dekoracji trójwymiarowej na polskich scenach; współzałożyciel kabaretu Zielony Balonik; profesor krakowskiej ASP.