NR 19

Kielich kiduszowy

srebro, Europa (?), I poł. XX w.
25.00 cm

Cena wywoławcza: 2000 zł
Waga: 327 g.

Na czaszy napis: ZUR ERINNERUNG AN DIE TATIGKEIT 5663 BIS 5688 IHREM VEREHRTEN OBERGABBE DIE CHEWRA KADISCHA TRENCIN.

Napis dedykacyjny upamiętnia działanie w latach 1902-1927 stowarzyszenia Chewra Kadisza w Trencinie. Chewra Kadisza to bractwo pogrzebowe, działające we wszystkich gminach żydowskich. Sprawowało wraz z rabinem nadzór nad cmentarzem. Dbało również o to, aby każdy Żyd miał należyty pogrzeb. Kidusz (hebr. קידוש, poświęcenie) – modlitwa zmawiana przez wyznawców judaizmu nad kielichem wina jako forma uświęcenia szabatu. Według przepisów Halachy Kidusz zmawiać powinno się nad kielichem wina po zapadnięciu zmroku w wieczór poprzedzający szabat. Wino musi być koszerne, powinno być także słodkie i czerwone.
STAN ZACHOWANIA
czasza wewnątrz złocona (przetarcia).
Waga: 327 g.

STAN ZACHOWANIA