NR 22

Vincenz Carl Dub

Zestaw sztućców na 12 osób w drewnianej kantynie, Wiedeń, 1886 - 1922

Srebro złocone

Cena wywoławcza: 16000 zł

Zestaw srebrnych sztućców na 12 osób, o próbie srebra 4 (750), w skład których wchodzą: łyżki obiadowe, widelce obiadowe, widelce przystawkowe, noże obiadowe, noże przystawkowe, łyżeczki do herbaty, łyżeczki do kawy, łyżeczka do soli, szczypce do cukru, dwie solniczki ze szklanymi, wkładami, chochelka do sosu, łyżka i widelec środka stołu, chochla do zupy. Czerpaki chochli, oraz wnętrza solniczek złocone. Łącznie 93 elementy.

Stan zachowania: sztućce w stanie bardzo dobrym; chochla do zupy posiada niewielkie zniekształcenia na czerpaku; na każdym sztućcu monogram poprzedniego właściciela; całość w eleganckiej, drewnianej kantynie, zamykanej na kluczyk (uszkodzone haczyki, pęknięcie górnego wieka).

Początki firmy V.C. Dub Wien Silberwarenfabrik sięgają 1838 roku, kiedy to przybyły z Czech Thomas Dub (1811-1889) założył w Wiedniu warsztat przy Zieglergasse 65. Po jego śmierci firmę prowadził syn, Vincenz Carl Dub (1852-1922), któremu manufaktura zawdzięcza prężny rozwój. Specjalizacją firmy były sztućce, których była wiodącym wiedeńskim dostawcą, oraz kasety na cygara i papierosy.

W. Neuwirth, Lexikon Wiener Gold- und Silberschmiede und ihre Punzen, 1867-1922. Vol. I: A-K, Wiedeń 1976, s. 158; H. Cantz, Viennese silver: modern design, 1780-1918, Kunsthistorisches Museum Wien 2003, s. 387.

Vincenz Carl Dub -