NR 25

Stanisław Wyspiański (1869 - 1907)

Projekt balustrady do krakowskiego Domu Towarzystwa Lekarskiego

Ołówek, papier
21.20 x 17.20 cm

nie sygn.; opis kolekcjonerski obcą ręką i nr 19.

Cena wywoławcza: 2400 zł
Towarzystwo w 1903 otrzymało od miasta parcelę budowlaną pod siedzibę przy ulicy Radziwiłłowskiej. Jednopiętrowy dom zaprojektował Józef Sowiński. Na prośbę prezesa Towarzystwa doktora Juliana Nowaka urządzenia wnętrz podjął się Stanisław Wyspiański. Klatka schodowa ma fryz z liści i kwiatów kasztanowca, ten sam motyw zdobi balustradę schodów.
Stanisław Wyspiański (1869 - 1907) - Malarz, i dramatopisarz.W Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie studiował pod kierunkiem F. Cynka i W. Łuszczkiewicza. JEden z najważniejszych artystów okresu Młodej Polski.