NR 73
Akwaforta zieloną farbą
32.00 x 24.50 cm
sygn. oł. p. d.: M. Niedzielska.
Cena wywoławcza:
400 zł
CENA UZYSKANA: 500 zł
Bardzo rzadkie. Pierwsze lekcje rysunku i malarstwa pobierała w Kijowie w szkole, która była filią Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Dalszą naukę pobierała w Monachium w szkole prywatnej Simona Hollósy'ego, a potem w Paryżu w Académie Colarossi. Po powrocie do kraju uczęszczała na lekcje prywatne do Konrada Krzyżanowskiego w Warszawie. W listopadzie 1908 roku otworzyła w Krakowie przy ówczesnej Szpitalnej 17/6 (gdzie wtedy mieszkała) Szkołę Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej. Szkoła funkcjonowała przez 39 lat, aż do śmierci jej założycieli.
Maria Niedzielska (1876 - 1947) -