NR 98
Teatr kabuki. Walka samurajów, 1855
Drzeworyt barwny, bibuła
35.50 x 23.00 cm
sygn.: Kinchoro Yoshitora; okrągła pieczęć aratame; owalna pieczęć datująca (Rok Królika 12 = 1855).
STAN ZACHOWANIA
Stan zachowania: drobne przetarcia, na odwrocie niewielkie podklejenie po lewej. Minimalne ubytki.
Yoshitora (Utagawa Yoshitora) -
Japoński drzeworytnik i ilustrator książkowy tworzący w stylu ukiyo-e, aktywny w latach ok. 1850-1880. Był najstarszym uczniem Utagawy Kuniyoshi, bardzo łodnym artystą, stworzył ponad 60 grafik i zilustrował ponad 100 książek. W 1849 roku sworzył odważny, komiczny cykl grafik nazywany Dōke musha - "Zabawni wojownicy..." w skutek czego został usunięty ze szkoły i uwięziony na...