NR 49

Józef Mehoffer (1869 - 1946)

Portret O. Joachima Berthier Dominikanina we Fryburgu w Szwajcarii, 1918

Akwaforta, sucha igła
26.50 x 20.80 cm

nie sygn.

Cena wywoławcza: 1500 zł

CENA UZYSKANA: 2000 zł

W latach 1895-1936 Józef Mehoffer tworzył sukcesywnie dzieło swojego życia - witraże do w katedrze p.w. św. Mikołaja z Flue we Fryburgu w Szwajcarii. Zlecenie to otrzymał po wygranej w międzynarodowym konkursie ogłoszonym przez tamtejsze Bractwo Najświętszego Sakramentu.

Prawdopodobnie właśnie w tych okolicznościach poznał O. Joachima Josepha Berthier (1848-1924) - dominikanina, profesora teologii na Uniwersytecie we Fryburgu. Berthier, jako twórca wydziału teologicznego, wydawca źródeł i archiwów dominikańskich, tłumacz dzieł Dantego oraz wielki mecenas sztuki, zyskał sobie zarówno uznanie współczesnych, jak i miejsce w historii.

„Józef Mehoffer. Katalog wystawy zbiorowej”, Kraków 1964, poz. 441.

Józef Mehoffer (1869 - 1946) -
Malarz, czołowy reprezentant sztuki Młodej Polski, jeden z najważniejszych artystów polskich, przedstawiciel symbolizmu i secesji; studiował prawo na UJ i malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (u W. Łuszczkiewicza i J. Matejki) oraz École des Beaux-Arts i Academié Colarossi w Paryżu; pracował w Paryżu i Szwajcarii; odbył podróże...