NR 18
Feliks Manggha Jasieński, 1906
Kredka, ołówek, papier
42.00 x 29.50 cm
sygn. oł. p d.: K. Frycz 1906
Cena wywoławcza:
3600 zł
Feliks Jasieński (1861-1929) polski krytyk i kolekcjoner sztuki. Obracał się w środowisku cyganerii krakowskiej. Brał udział w wieczorach Zielonego Balonika. Używał pseudonimu Manggha, pochodzącego od tytułu zbiorów drzeworytów japońskich Hokusaia. Jasieński posiadał bogate zbiory malarstwa, grafiki, ceramiki i tkaniny. Kolekcja obejmowała dzieła europejskie oraz wybitny zbiór drzeworytów japońskich. Karykatura Mangghi na balu kostiumowym w Jamie Miechalika, jako Chińczyka tańczącego do piosenki Witolda Noskowskiego.
Praca z cyklu: Z teki Zielonego Balonika.
STAN ZACHOWANIA
Na odwrocie zarys postaci.
STAN ZACHOWANIA
Na odwrocie zarys postaci.
Karol Frycz (1877 - 1963) -
Scenograf, malarz, rysownik, jeden z najwybitniejszych scenografów polskich XX w., twórca nowoczesnej scenografii, prekursor dekoracji trójwymiarowej na polskich scenach; współzałożyciel kabaretu Zielony Balonik; profesor krakowskiej ASP.