NR 3
Collage, technika własna
54.00 x 70.00 cm
sygn. długopisem na blejtramie przez artystę: "Ślady" Stern J.; na odwrocie autorskiej oprawy naklejka opisowa.
Cena wywoławcza:
60000 zł
*
CENA UZYSKANA: 52000 zł *
Wybitna artysta, twórca I i II Grupy Krakowskiej w początkach lat 60. XX w. w jego twórczości pojawia się jako materiał malarski – ryba. Stern był zapalonym wędkarzem, często organizował wyprawy rekreacyjne nad Sanem. Zafascynowany wyglądem ryby pragnął upamiętnić ją w malarstwie. Zastąpił jej życie biologiczne życiem w sztuce. Kontemplacja natury zawarta w jego brązach miała także głęboki sens w rozważaniach filozoficznych nad życiem, śmiercią, przemijaniem i pamięcią.
Cykl collages z rybami był ewenementem w twórczości artystów europejskich.
Jonasz Stern (1904 - 1988) -
Malarz, grafik i rysownik żydowskiego pochodzenia, współzałożyciel zarówno I, jak i II Grupy Krakowskiej; wykładowca; przeszedł od kubizmu i surrealizmu do zgeometryzowanej abstrakcji; cała powojenna twórczość artysty została zdominowana przez traumatyczne przeżycia okupacyjne; tworzył pokryte farbami, zakryte szkłem kompozycje z tkanin, kawałków sieci, piór, skór, rybich szkieletów,...