NR 24

Wacław Taranczewski (1903 - 1987)

Martwa natura z muszlą, 1963

Sgrafitto
78.00 x 98.00 cm

nie sygnowany.

Cena wywoławcza: 14000 zł *
Artysta bywał wielokrotnie nagradzany polskimi i międzynarodowymi nagrodami w tym Guggenheim International Award na XXIX Biennale w Wenecji (1958), polską Nagrodą Państwową (1972) za całą twórczość. W ostatnich latach życia, ciężko chory, malował już tylko pastele, powracając do tematów sprzed lat.
PROWENIENCJA
Pochodzenie:
- Zbiory prywatne, Kraków
- Kolekcja rodziny Wacława Taranczewskiego
PROWENIENCJA
Pochodzenie:
- Zbiory prywatne, Kraków
Wacław Taranczewski (1903 - 1987) - Wybitny malarz reprezentujący nurt dwudziestowiecznego koloryzmu. Studiował w poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych, krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (u F. Pautscha i F. S. Kowarskiego) oraz warszawskiej Szkole Sztuk Plastycznych. Był profesorem krakowskiej ASP. Należał do reprezentującej tendencje kolorystyczne grupy „Pryzmat".